| anonim_4396 a întrebat:

Buna imi spuneti si mie ce pot deveni daca fac un liceu la profilul filologie?

Răspuns Câştigător
| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Chiar daca urmezi un liceu de filologie ai dreptul teoretic de a urma orice facultate.Practic nu prea poti sa urmezi matematica, informatica, fizica, chimia, politehnica intrucat la profilul filologic s-a insistat putin pe stiintele exacte.In schimb, poti frecventa cu succes filologia cu toate sectiile ei, dreptul, jurnalismul, psihologia, filosofia, stiintele comunicarii, stiintele politice si administrative, agronomia, medicina si farmacia( daca stii suficienta fizica, chimie, biologie).

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Sper ca te-am ajutat

| Zaygon a răspuns (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Nu ai ce cauta la medivina si farmacie daca ai fost la filologie. E o prostie la superlativ. Ala care termina stiintele naturii unde ar trebui sa mearga? Mentalitatea la romani: fug in clasa a 9-a de mate, fizica, chimie si dupa in a 12-a ma trezesc ca vreau medicina, economie. Oameni care nu stiu ce vor de la viata.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru Zaygon):

Cum am spus si eu "medicina si farmacia( daca stii suficienta fizica, chimie, biologie). cred ca m-am facut destul de inteles

| Zaygon a răspuns (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Si crezi sincer ca unu care merge la filologie are el habar de fizica si chimie? Anu asta am terminat a 12-a, saptamana viitoare incep bacul si m-am uitat la astia de la filologie ca e vai de steaua lor si habar nu au de multe. Putini mai sunt aia care stiu si ceva. Restu sunt o apa si un pamant.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru Zaygon):

Nici eu nu cred dar na nu toti sunt la fel

| Zaygon a răspuns (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Uite, scuze ca am inceput asa din scurt. Eu am terminat mate-info si sa iti zic si de ce este aiurea: am avut o prietena care a terminat la stiintele naturii si a dat admitere la medicina si a avut nota mare in examen dar o tragea in jos media la bac(poate sti si tu ca bacu la mate si bio nu ii ca bacu la isto si geogra unde ii toceala) si nu a intrat si inaitea ei foarte multe umaniste care au luat mai putin in examen dar bacu le tragea nota in sus si ele au intrat si prietena mea nu. Si ti se pare normal dupa ce doi ani la rand s-a chinuit cu invatatul pentru admitere, pentru bac(la mate si la bio din 11-a incepi deja sa te pregatesti) sa nu intri si sa iti vina o gâsca(diva... Intelegi ce vreau sa zic) care nu are nici o treaba cu restul ca ea merge la meditatii sa faca bio si chimie(de scoala nu o doare capu) si dupa cu o luna inainte de bac toceste pentru el si gata intra inaintea ta.

Cum ai zis si tu la politehnica la automatica si calculatoare in Cluj(ca eu acolo vreau) de la uman nici teoretic nici practic nu poti ca ai de ales dintre media la bac dintre mate, fizica sau info si filologii nu dau la asa ceva.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru Zaygon):

Stiu si eu cum este sa te lupti sa intri unde iti doresti asa este nota la bac te ajuta mult si eu am facut liceul de marina iar apoi tot pe marina am ramas

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fara sa faci si o facultate dupa, nu prea devii nimic. Doar absolvent de liceu. Ceea ce nu-ti deschide prea multe usi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mult profesor devii.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Vrei sa-ti zic sincer ce devi cu un profil la un liceu? orice profil orice liceu devi pe dracu va prostit scoala pe toti nu are nici o treaba liceul cu munca care o vei face + ca nu te invata nimic scoala doar te prosteste oh go on

| Șamu_Robbert_2001 a răspuns:

Filozof laughing

| ComanAndreeaIulia a răspuns:

Hmm...sora mea a facut filologie pana sa se mute la stiinte, pentru ca nu prea avea optiuni.La filo se face multa romana si limbi straine si multa istorie, deci trebuie sa iti alegi o facultate de genul.Adica ai pierdut multa mate si fizica si chimie si bio, deci nu prea ai cum sa dai la altceva.