| Sunshine123 a întrebat:

Bună! În cazul în care găsesc o lucrare de licență în engleză pe un subiect similar cu al lucrării mele actuale aș putea să mă folosesc de lucrarea respectivă gen structură, teorie, doar la partea practică sa schimb tipul de cercetare? Având în vedere că eu o traduc din engleză în română nu cred că s-ar pune problema de plagiat, nu?

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Da, poti sa o traduci si sa schimbi putin frazele astfel incat sa sune ca si cum tu le-ai scris. Nu o sa iasa la plagiat si nu verifica nimeni daca exista o lucrare in engleza similara cu a ta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru haileewatson):

"Nu verifica nimeni daca exista o lucrare in engleza similara cu a ta."

Bineinteles ca se verifica si traducerile. E un proces complet automatizat, nu dureaza decat cateva minute.

| elemonis a răspuns (pentru haileewatson):

Buna.
Daca facultatea are program pentru verificarea plagiatului o va verifica(si cel mai probabil are), iar daca nu are, este suficient ca cineva sa-i conteste continutul si se va verifica continutul ei. Banuiesc ca ai auzit de cazuri facute publice unde s-au anulat diplomele.
Cel mai bine este sa nu se riste pentru ca i se anuleaza lucrarea si a invatat degeaba atatia ani. Cel mai bine ar fi sa fie corecta.

| haileewatson a răspuns (pentru elemonis):

Programele antiplagiat de la facultate sunt aceleasi ca cele de pe net, spre exemplu https://sistemantiplagiat.ro/. Platesti 20 de lei ca sa o verifici acasa inainte sa o depui la facultate. Stiu o multime de oameni care au tradus articole/lucrari din alte limbi, au schimbat putin cuvintele, frazele etc. si totul a fost ok. Pana la urma nu esti atat de idiot incat sa copiezi fraze sau paragrafe intregi. Inteleg punctul tau de vedere, dar hai sa nu speriem omul degeabawinking

| Sunshine123 explică (pentru haileewatson):

Nici prin cap nu mi-a trecut sa nu citez sursele de unde iau, doamne fereste, nu vreau sa am probleme.

15 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Plagiat

Da poti sa te folosesti de minim 4 ca sa nunse considere plagist si sa citezi sursa
Si sa bagi si de la tine
Si nu trebuie ca in lucrarea ta sa fie cuvant cu cuvant din alte lucrari mai mult de x%
Pr ca iar nu e bine
O treci prin filtrul mintii si schimbi sintu propozitiile
Schimbi cuvintele
Cel mainrepede te prinde daca copiezi citate intregi acum cu ajutorul tehnologiei imediat apar randurilr copiate motamo

Schimba si tu foloseste alte cuvinte in si reformuleaza propozitiile si asa computerele ce vor analiza sunt ziaristincare doar ciasta se ocupa sa demonstreze plagiatul unora si al altora si pe ne asteptate peste 5 ani descoperi ca esti dat in judecata ca te pun sa dainsalariile inapoi si tot felul de chestii din astea

Asa ca eu iti recomand daca copiezi ceva de pe undeva sa si spui clar ca este un citat

Si sa copiezi din minim 4 autori

Atfel exista si posibilitatea sa o incurci

| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama plagiat si se poate afla usor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ba se pune. Nu ai voie să copiezi din ea, chiar dacă ai tradus.

| T0T a răspuns:

Pune multe surse acolo unde traducerile nu conțin schimbări de exprimare și contribuția ta. Sunt persoane care au softuri care testează dacă lucrarea ar trece de plagiat. Vezi dacă dai de o asemenea persoană (poate cunoști vreun profesor universitar).

| Frank51 a răspuns:

Trebuie să citezi sursa, atunci nu este plagiat. Având in vedere că o lucrare de licență este formată din foarte multe idei si surse, este de ajuns să citezi măcar sursele de fundament care formează lucrarea de licență, cele 2-3 surse de bază.

| goguPatent a răspuns:

Traducerea e plagiat toată ziua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot plagiat e.

| christall a răspuns:

Dacă nu copiezi cuvânt cu cuvânt cred ca da. Poți citi și sa scrii o interpretare a ta cu ce ai înțeles.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Atata timp cat nu mentionezi sursa de unde ai luat pentru ca nu este munca ta este considerat plagiat. Daca nu citezi ceva ce nu este munca ta iti insusesti munca altei persoane ca si cum ar fi a ta si se numeste plagiat.

| RxTx a răspuns (pentru elemonis):

Dar trebuie sa aiba minim 3 surse ca daca e una singura iar e bai

| elemonis a răspuns (pentru RxTx):

Buna.
Trebuie sa citeasca metodologia de indrumare si elaborare a lucrarii de licenta/disertatie si sa respecte informatiile de acolo + sa comunice cu profesorul coordonator al lucrarii de licenta/disertatie privind continutul lucrarii.
Depinde de fiecare facultate si/sau specializare ce metodologie are pentru lucrarile de licenta/disertatie.
Zic,, licenta/disertatie" pentru ca nu a specificat daca este vorba la lucrarea de licenta sau de disertatie.