| abcdefgh a întrebat:

In primul rand doresc sa va rog sa nu mi raportati intrebarea deoarece prin aceasta intrebare nu doresc sa imi rezolvati temele ci doar sa mi dati un pic de ajutor(In atentia elevilor/studentilor: Nu acceptam intrebari prin intermediul carora incercati sa va rezolvati temele pentru acasa sau temele de vacanta.)Multumesc! Deci:Am asa: Analizeaza valoarea expresiva a versurilor:
"Ostenit, din aripi bate,
Ca un vis pribeag, un graur." (Octavian Goga-Sara)
Eu am scris asa :In limbajul autorului apar figuri de stil(comparatia:ca un vis pribeag si epitetul:vis pribeag)adaugate in imaginea unui graur ostenit/obosit.
Mie imi suna ceva naspa si nu stiu exact ce si cum as putea schimba.Ma puteti ajuta? Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Cuvantul "adaugate" nu are ce cauta intr-o astfel de exprimare.Mai bine spui"acestea potenteaza imaginea pasarii ostenite de zborul necontenit de peste zi".

2 răspunsuri:
| pisioi a răspuns:

Mie una imi place cum suna:p

| Kyky31 a răspuns:

Sau ai putea scrie:''Valoarea expresiva a versurilor este reliefata prin expresivitate, deoarece eul liric pune suflet in tot ceea exprima.Comparatia ''ca un vis pribeag''denota intensitatea cu care graurul isi croieste drumul sau, dand din aripi.