| alexandraionela1234 a întrebat:

Bună, în septembrie încep clasa a 12 și vreau sa spun ca sunt de un nivel foarte slab la matematica, în timpul anilor s-au tot schimbat tot timpul profesorii, și încă din clasa 9 am pierdut firul, pot spune chiar ca sunt la un nivel mai jos de a 9. Dacă as face pregătire toată clasa a 12, credeti ca ma ajuta sa scot măcar de un 5 la bac? La romana și anatomie, din care mai dau sunt bună, nu-mi fac probleme. Dar matematica ma omoară, nu am făcut niciodată pregătire. Deci ce credeți, m-ar ajuta pregătirea pe toată clasa a 12 sa iau bacul la matematica, sau ma amăgesc singura?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti dai si tu putin interesul, 1 an de pregatire ar trebui sa fie suficient pentru o nota de trecere.

| mont a răspuns:

Ai șanse și de mai mult de 5, dar depinde de profesor și de tine dacă te ții de învățat.

| Cipi1212 a răspuns:

Pentru unii matematica e grea. Nu incerca cu meditatori. Nu vezi câte se întâmplă? Poate ai o rudă sau o prietenă care se le are cu matematica.

| MountainRiver a răspuns:

E tot ce trebuie! Fă pregătirea aia că o să te ajute.
Eu am fost fix în situația ta, mai mult de 5 nu reușeam să iau pur și simplu la matematică și aia la testele mele bune, în liceu, în rest numai sub 5 doar pe puterile mele, apoi în a 12 - a știindu-mi puterile am făcut meditații tot anul până la Bac și ce să vezi, după doar un an de lucru, am luat la Bac aproape 9 la mate, la care nimeni, dar absolut nimeni nu se aștepta dintre neamurile mele și cunoscuți să iau nota aia și la română și psihologie deși mă bazam că iau notele cele mai mari că eu eram mai mult pe scris și literatură, am luat abia câte un 7, dar doar pentru că am învățat abia în ultimele 2 săptămâni și am avut și noroc că mi-a picat ceva din ce apucasem să învăț, că nu învățasem chiar toată materia, mai ales la comentariile literare.

Deci crede-mă, că dacă te apuci de acum, dar te ții un an de zile serios de meditații, poți face minuni doar într-un an. Deși contează totuși și pe ce nivel și la ce profil ești, că dacă spre exemplu ești la mate-info, din câte știu, dai la bac M1, în care se face cea mai avansată mate. Eu eram la vocațional și aveam M4, care era cel mai ușor modul.
Însă privește lucrurile așa, dacă ești cumva la M1 sau dai la bac M1 și chiar știi că iei doar nota de trecere pe puterile tale, e semn sigur că nu trebuie să lași lucrurile așa și cu atât mai mult ar trebui să te apuci de meditații serios, pentru că vei lucra asiduu la meditații. Sfatul meu ar fi să încerci să cauți cel mai bun sau aproape de cel mai bun profesor meditator de la tine din oraș și începi chiar de acum, nu din toamnă, ca să ai mai mult timp pentru studiu și aprofundat.
Nu te lăsa însă, pentru că un an de studiu intens cu un profesor te va ajuta foarte mult și dacă tu crezi că nu ești dintre cei mai autodidacți oameni, eu te-aș sfătui să faci meditații și la celelalte 2 materii, pentru că oricât de tocilar să zicem ai fi la celelalte 2 materii care sunt mai pe teorie tot te va ajuta mult mai bine un profesor să înveți în anul ăsta decisiv pentru viitorul tău. Că ți va structura materia și și va ști concret pe ce să se axeze din tot amalgamul ăla de informații, încât nici să te suprasoliciți citind, să zicem 2 cărți întregi (română + anatomie) și să te trezești apoi la examen că ai tocit degeaba mult că nu-ți mai amintești apoi nici măcar esențialul, care e cel mai important.
Plus că nota te ajută apoi să intri la facultate, la cele care se intră pe bază de dosar, cu cât nota e mai mare, cu atât șansele cresc să intri la ce facultate vrei tu.
Succes și nu te lăsa pe tânjală.

| Merkador a răspuns:

Cu siguranță, asta depinde și de cine te meditează, nu vreau să compar matematica cu romana, doar că și eu am fost în aceeasi situație la română, am învățat singur acasă și am obținut 8.50, ai încredere în tine, sigur vei reuși.

| Jack4278935 a răspuns:

Iei lejer peste 5. Daca dai din anatomie presupun ca esti la stiinte? Sau mate info?
Daca esti la stiinte, inveti regulat, nu te storci nici prea mult, iei lejer 7 8, poate si mai mult
Dar trebuie sa inveti, si sa faci exercitii, bacul e simplu la mate, la stiinte, la mate info e putin mai difiicl dar nu e imposibil