| azisuntpasaremainevoifizbor a întrebat:

Buna! Intrebarea asta este adresata elevilor de la litere.Sunt clasa a XI-a si doresc sa dau admiterea la facultatea de litere dupa sfarsitul clasei a XII.In liceu, nu am mai studiat gramatica la clasa si unele aspecte din cadrul morfologiei/sintaxei le-am uitat, la facultate se reiau/aprofundeaza elementele de gramatica?

Răspuns Câştigător
| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Da, o sa refaci materia de la 0.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La facultatea de litere nu se reia nimic, nici nu ajungi acolo daca nu esti capabil sa scrii corect gramatical si literar.
Pune mana serios ACUM si invata ce nu ai invatat din scoala generala pana azi, ca la facultate nu sta nimeni la discutie cu tine.

| azisuntpasaremainevoifizbor explică (pentru Violleta2022):

Buna, Violleta! Apreciez efortul depus in a imi raspunde, dar nu inteleg atitudinea ta "sclifosita".

| Violleta2022 a răspuns (pentru azisuntpasaremainevoifizbor):

Este o atitudune reala, nu sclifosita pe care esti incapabil sa o intelegi din lipsa cunostintelor generale.
Se vede ca nu ai ajuns sa faci o facultate ca sa intelegi ca un profesor universitar se astepta sa ai macar cunsotintele generale despre acel subiect/materie si nu va sta sa-ti explice tie de la zero.
Ai premiat un raspuns total eronat, al unui copil de scoala primara, care a raspuns in necunsotinta de cauza, doar pentru ca esti imatur si incapabil sa intelegi ca a fost un raspuns ireal si imposibil sa te ajute.

| azisuntpasaremainevoifizbor explică (pentru Violleta2022):

Apreciez, din nou, efortul depus in a imi raspunde. In primul rand, am mentionat ca inca stapanesc bine subiectul, avand mici scapari dat fiind faptul ca in materia de liceu, gramatica din generala rareori mai este folosita. In am doilea rand, sunt de acord cu tine, am premiat un raspuns gresit, dar pentru mine cel putin, premiile pe TPU sunt niste lucruri superficiale. Din nou, iti apreciez raspunsul.

| ReddY25 a răspuns:

De la 0