| maria_6997 a întrebat:

Intru in clasa a cincea si am auzit ca trebuie sa invat foarte mult dati-mi un sfat :cum pot fi desteapta!?

Răspuns Câştigător
| TestoasaRoz a răspuns:

Ok...Eu am trecut clasa a 5-a anul trecut. Nu e greu deloc. E chiar usor. Faceti racapitulari jumatate de an. Secretul meu este: Fi foarte atenta in clasa. Daca faci asta e ca si cum nu ar mai trebui sa recapitulezi acasa si sa iti zapacesti parintii. Trebuie sa pricepi ce iti spune profa. Daca nu pricepi ceva trebuie sa spui. Nu te jena. EU asa fac si chiar le face pacere sa vada ca cineva e chiar atent la ce spun. Poate vei crede ca spun asta pentru ca asa spun profesorii si toata lumea dar e adevarat. Functioneaza.Si nu iti face tu griji ca trebuie sa inveti prea mult. E ca si inainte. Te pup :* Succes! (fundita?puppy dog eyes)

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fii atenta la ore, pregateste-ti cu regularitate temele si nu vei avea probleme.

| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa inveti dar mai conteaza si cum, adica sa nu te apuci sa retii toata lectia ca papagalul si apoi sa te numeasca toti tocilara, ci sa inveti totul logic ca sa vada colegii ca esti desteapta. Oricum spre deosebire de cls 1-4 in a5-a la teste, teze mai poti si copia, vei avea colegi noi, prieteni noi. O sa fie super. Mie mi s-a parut cea mai frumoasa cls a5-a.

| cristianorudi7 a răspuns:

Chiuleste de la ore, parerea mea

| thealchemist a răspuns:

A fii desteapta nu e acelasi lucru cu a invata. de multe ori e chiar opusul.

| Alexandru a răspuns:

Intrebarea ta e retorica. Numai tu ai un raspuns, care se va concretiza... sau nu.
De invatat, trebuie sa inveti foarte mult in fiecare an scolar, nu exista variatii cand vine vorba de asa ceva. Acum conteaza si capacitatea ta de a inmagazina informatiile din clasa si modul tau de a invata acasa si de a-ti pregati temele.
"Destept" e un cuvant cam larg. Si Thomas Edison a fost destept dar i s-a spus tatalui sau de catre profesor sa nu il mai lase pe Thomas la scoala pentru ca era prea... slab la invatatura. Si s-a dovedit mai apoi ce importanta majora a avut Edison pentru omenire prin inventiile sale.
Deci notiunea de "destept" are numeroase interpretari iar chestiunea este discutabila si tot timpul relativa...

| Andreea_1745 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa fii atenta la ore.Asa retii si nu trebuie sa repeti incontinuu acasa. Poti invata doar pentru teste inrest... fa-ti temele si fii activa la ore!

| Saya_1767 a răspuns:

Eu am trecut de clasa 5, acum trec a 6.:*
Trebuie sa fi atenta in clasa, sa intrebi daca nu ai inteles ceva, acasa sa citesti lectia de 3, 4 ori inainte sa incerci sa o memorezi pentru ca asa ti se imprima ideile principale in cap.
Este destul de mult dar daca faci asa cum ti-am spus eu ti se va parea ft usor.

| SupraDozaDeVise a răspuns:

Invatand :]]

| Dizzy a răspuns:

Invatand?

Nu-ti face griji... e foarte simplu in clasa a5-a. Din cate imi amintesc eu faceti multa recapitulare, oricum sunteti in primul an de gimnaziu si toti profesorii o iau mai incetu si pun note mai mari si va iarta la notele mici... Puteti face si glume pe seama lor, ca nu va cunosc numele, si cand va intreaba cum va cheama spuneti un nume la nimerealalaughing

| FunnyFrog a răspuns:

Pai, in fata profesorilor poti parea desteapta daca te dai bine pe langa ei si arata mereu ca sti! Eu astfel mi-am capatat o reputatie bunicica in fata profesorilor. Iar pentru cultura ta generala, incearca sa fii atenta in clasa.Acasa,fati temele si citeste 1-2 ori ce ai scris in caiet astfel iti va intra putin in memorie. La scoala inainte de ora respectiva citeste odata lectia si deja ii ca si cum ai stat ca o tocilara toata ziua si ai citit (mda, la mine merge ) La romana vei fi foarte buna daca vei scrie corect, vei avea un vocabular dezvoltat si vei sta bine cu gramatica. Iar pentru literatura...mai citeste cate o carte din cand in cand. Crede-ma invatand cate putin, ajungi sa stii cat mai multe. Eu am o memorie excelenta (de fapt nu) ma refer ca retin bine ce este scris pe tabla sau ce spun profesorii. Cred ca este din cauza ca stau foarte atenta (atunci cand nu fac glume sau flirtez tongue ) Am luat 6 ani la rand premiul intai. Facnd ce am scris mai sus. Nu ma deranjez sa deschid caietele sa citesc.Caci, citesc inainte de ora odata lectia dupa...is plina de informatii caci imi aduc aminte ''blah blah blah blah blah blah gata copii pauza''
Deci nu aud nimica dar chiar nu stiu cum pot sa invat.In fine, incepe clasa a7a. Ce bine ar fi sa avem 9 luni vacanta si 3 luni scoala. Si jumatate de ora pauza (ii materia mea preferata) si jumatate de ora ora.Mult succes si nu fi obraznica defata cu profesorii ca eu de la prea multa caterinca la mate. hmm, sa spunem ca profa nu-i prea entuziasmata sa ma aiba la ora.Deaceea eu ink ma chinui sa cad bine in fata ochilor ei. Daca iti place sa citesti rezolvi multe in viata. ''Cine are carte, are parte'' Apropo tinete neaparat sa inveti o limba straina caci cu ea iti vei gasi o meserie buna.Preferabil engleza. Oricum citeste cat mai multe carti si fi fetita cumine! Sper ca te-am ajutat si te rooog da-mi o fundita :*

| NaRciSsSsaaaa a răspuns:

Eu trec in clasa a 6a
In clasa a 5 a a fost grau pentru ca eu nu eram suficiet de atenta in clasa si nu m-am obisnuit pre bine cu stilul de predarea al profesorilor, dupa ce m-am obisnuit nu mi se mai parea asa greu!winking
Eu te sfatuiesc sa inveti si sa fi atenta in clasa!
Stai linistita nu ai chiar asa mult de invatatwinking
Succes!happy:*:X