| anonim_4396 a întrebat:

Joi am simularea(sunt clasa a8a)la matematica si sunt cam praf..la romana nu am probleme dar nu stiu ce sa ma fac cu matematica. Poate cineva sa imi dea niste sfaturi cum sa o inteleg mai bine? Chestia e ca am si lipsit mult de la scoală din cauza unor probleme de sanatate. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Omis a răspuns:

Imi pare rau ca trebuie s-o spun, dar tu cam vrei sa ingrasi porcul in ajun, iar de obicei nu prea merge. Trebuia sa fi luat meditatii in particular, daca la scoala nu prea ai fost din cauza unor probleme de sanatate.
Insa mai ai o sansa pana la examen, poti incepe de acum cu meditatiile si sigur la examen vei lua un 5 - 6. Doamne ajuta sa iei mai mult, trebuie doar putina vointa si munca. Succes!

| T0T a răspuns:

Găsește un profesor bun cu care să faci meditații, să te ajute să o gândești logic! E timpul căci acum se pun bazele matematicii și ai nevoie de ele ca să te descurci la liceu. Încearcă să înțelegi în primul rând și după să memorezi.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Îmi pare rău să te dezamăgesc, dar nu prea ai cum să înveți mare lucru până la simulare... mai sunt doar câteva zile. La matematică nu merge să înveți numai niște formule și apoi le potrivești. Matematica trebuie s-o înțelegi! Ceea ce nu ai tu timp să o faci până la simulare.
După simulare ar trebui să începi să faci mate în particular și să fii atent la orele de la școală și să-ți faci temele. Iar dacă nu ai înțeles ceva la temă să întrebi profesorii!