| macandcheese a întrebat:

Buna, la bac la sinonimul pentru "de buna seama" am scris " buna voie". Credeti ca o sa se puncteze?

9 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cum să se puncteze din moment ce este incorect? Cele două expresii au sensuri complet diferite.

| macandcheese explică (pentru johnnny123):

Hai ca esti destept tare johnny bravo

| johnnny123 a răspuns (pentru macandcheese):

Spre deosebire de tine.

Ai ajuns la final de liceu și nu știi că "de bună seamă" înseamnă "desigur, fără îndoială", pe când "de bunăvoie" înseamnă "nesilit de nimeni, din inițiativă proprie".

| CataReddddddd9 a răspuns (pentru johnnny123):

Nici "din respect" nu s ar puncta nu? desi eu zic ca are sens in contextul propozitiei

| johnnny123 a răspuns (pentru CataReddddddd9):

Ți se pare că "din respect" este sinonim cu "de bună seamă"?

Nu știu în contextul cărei propoziții ar avea sens, dar dacă spui tu...

| ReddY25 a răspuns:

Mnu

| Kozi a răspuns:

Nu. Pentru ca nu e corect. Se puncteaza doar raspunsurile corecte.

| macandcheese explică (pentru DamarisS91):

Acuma te-ai trezit si tu sa raspunzi, Damaris, dupa 5 luni?