| TOFFIXman a întrebat:

La evaluarea nationala la matematica din clasa a 8-a, la subiectul III (trei), daca nu facem desenele, se scade? Si daca da, cam cat de mult? Va rog sa raspunda numai cei din domeniu, nu va dati cu parerea. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Yoyo222 a răspuns:

Cand eram eu clasa a 8 din cate imi amintesc doamna ne spunea ca tin cont de desene si gen te ajuta dar de scazut nu cred ca se scade. By the way am terminat in 2019 a 12. Dar ca sfat uite-te pe baremele din anii trecuti sau intreaba un profesor, nu cred ca nu ti-ar raspunde. Pupici happy

| TOFFIXman explică (pentru Yoyo222):

Ideea e ca nu stiu cum sa dau de un profesor acum si am o nelămurire, pe barem nu scrie nimic dar surorii mele, cand i-a dat foaia i-a spus ca nu a facut desenele si a depunctat-o, acum vreau sa vad cam cat a depunctat-o si daca se tine cont de desene.

| aneisaod a răspuns:

Din cate stiu eu desenele sunt date pe foaia de test insa tu trebuie sa mai construiesti alte linii daca este cazul si ti se pare ca nu ajunge cat este desenat(bisectoare, mediane, mediatoare, inaltimi etc)Dar in rest figura este data si tot ce este specificat in problema se afla si pe desen