| Lovepoison a întrebat:

La liceu am facut profilul de stiinte ale naturii, deci mai mult am pus accent pe stiinte exacte. Am fost cea mai buna din clasa la limbi straine, iar matematica si fizica imi cau dadeam batai de cap. Sunt in anul I la litere, Engleza-Germana. Am observat ca cei care au venit de la profil umanist stiu mai bine detaliile, mai ales cele legate de gramatica. Nu prea am pus accent pe asta, pentru ca, din ce am observat, in conversatiile de zi cu zi, nu se respecta strict unele reguli si mi s-a parut inutila.
Ma simt ca si cum as fi un un pas inapoi. Credeti ca pot recupera? Cum se pot invata regulile de gramatica mai bine?

1 răspuns:
| GdX a răspuns:

Esti cu doi pasi inapoi nu cu unul, probabil ai vazut oameni needucati care nu respecta regulile de gramatica sau oameni simplii trecuti de o anumita varsta. Trebuie neaparat sa recuperezi. Se gasesc la librarii foarte multe carti de gramatica in care sunt si exercitii. Cauta in librarie o carte care sa iti placa tie, ca toate sunt la fel in interior si apuca-te de invatat. De recuperat recuperezi repede ca esti abia anul I de facultate. Spor la invatat si multa bafta.