| AnutzaMaria20 a întrebat:

Buna,la liceul de politie Alexandru Ioan Cuza din Bucuresti se mai intra pe pile mari deloc sau pile mici?

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca esti performant poti intra fara pile.

| Danieladana964 a răspuns:

Daca nu ai pile, atunci se intra pe bani. cu spaga in traducere. normal ca totul merge contra-cost. O pila inseamna serviciu contra serviciu, fara pila inseamna bani, logic, nu? sau. poti sa mananci cartea si asa nu ai sanse sa ratezi. ai mancat cartea?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceu de politie in Bucuresti?
N-am auzit de asemenea licee, poate te-ai gandit la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti si aici se intra doar pe baza de examen, dupa terminarea liceului cu diploma de bacalaureat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai există Licee de Poliţie!

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie ( şcoli postliceale ) :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

La Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucureşti se intră pe bază de examen de admitere :

"Secţiunea a II-a - Proba de evaluare a cunoştinţelor :
Art. 49 (1) Proba de evaluare a cunoştinţelor la Facultatea de Poliţie constă în aplicarea unui Test grilă la disciplinele: Istorie, Limba română şi Limba străină.
(2) Testul grilă se elaborează sub forma unui chestionar cu întrebări din cadrul celor trei discipline ale probei de concurs.
(3) Întrebările din chestionar se întocmesc, se evaluează şi se notează separat, pe discipline.
(4) Timpul alocat desfăşurării probei este de 4 ore.
(5) Manualele şcolare şi tematica pentru disciplinele de concurs sunt cele prevăzute pentru examenul de bacalaureat 2013 (Anexa 5) şi sunt afişate pe site-ul Academiei." - SURSA = Regulamentul de la linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/......e-2013.pdf

Vezi alte detalii la linkul oficial...

Toate cele bune.