| Dyana891 a întrebat:

Buna, legat de examenul de clasa a 8-a ce subiecte sunt cele mai importante pe care ar trebui sa le invat la perfectie?

3 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Deci în primul rand la romana trebuie sa recapitulezi tot ce tine de gramatica apoi la literatura genurile literare( epic, liric și dramatic) caracterizarea personajul, rezumatul și speciile literare( romanul, nuvela, schița, basmul, oda, pastelul, balada, comedia, drama și tragedia) În special definițiile genurilor pentru ca asta se da cel mai des! La matematica trebuie sa recapitulezi expresiile algebrice, funcțiile și toată geometria ( rombul, triunghiurile, dreptunghiul, cubul, piramida, hexagonul) și aria și perimetrul! Fa cât mai multe exerciții la geometrie iar dacă simți ca nu prea te descurci vorbeste cu un profesor de matematica în particular sa îți mai explice!

| LisaJulie a răspuns:

Îți urez bafta!

| BobTheCat a răspuns:

Buna!
Nu poti sa "inveti" subiectele pe de rost, si nici nu ar trebui sa faci asta! Ca sa treci examenul, trebuie sa recapitulezi materia din clasele 5-8 si sa exersezi mult.
Zi faina!