| ZwNsv a întrebat:

Luni trebuie sa dau teza la romana. D-na profesoara a spus ca la sub1 la literatura ne da opera lirica adica( ori sa explicam titlul, sa argumentam liric sau sa explicam un vers sau cv de genu) ce sa invat mai bine sau pe ce sa ma axez pe literatura sau pe gramatica? help me FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SmileSiAtat a răspuns:

Pai la gramatica depinde de clasa care esti. poti invata tot ce ti s-a predta...in special definitii ca daca stii definitiile stii sa si rezolvi.De exemplu eu sunt a7a si noua ne-a dat planu de recapitulare pentru teza.Acesta este:
1.Gramatica:-notiuni de vocabular(mijloace interne de imbogatire a vocabularului,familia lexicala,camp lexical)
-notiuni de fonetica(grupuri de sunete,despartirea cuvintelor in silabe,accentul)
-categorii semantice(sinonime,antonime,omonime,paronime,cuvinte polisemantice)
-semne de punctuatie si ortografie(ortograme)
-morfologia-VERBUL(moduri, timpu, feluri etc.)

2.Literatura...
-timp,spatiu si personjae
-moduri de expunere
-momentele subiectului
-rezumat
-solicitarea opiniei->argumentarea apartenentei la specie si genbig grin.

Sper ca te-am ajutat:*

6 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Eu as zice sa inveti tot ce ai invatat pana acum la opera lirica, pentru ca nu stiti ce o sa va dea si nu as vrea sa risti. Chiar daca n-o sa-ti dea ceva anume, macar sa fii pregatit.

| Iadhira a răspuns:

Literatură.

| SmileSiAtat a răspuns:

Pai de obicei literatura are cam 30 de puncte din totalu` tezei...dar eu iti propun sa inveti la amandoua:*

| ZwNsv explică (pentru SmileSiAtat):

Pai si ce as putea sa invat la gramatica? te rog mult da-mi un ex si iiti dau fundabig grin

| Laura1402 a răspuns:

Iti propun sa inveti mai bine literatura.Chiar daca faci mici greseli la gramatica, literatura poate fi salvatoare(stiu pe proria-mi pielea, plus ca literatura e 30 de puncte din 90).

| Bianca21 a răspuns:

Noi cand dam tezele mai multe exerciti sunt din gramatica si 2 exerciti din literatura...deci mai mult axeaza-te pe gramatica dar si pe literatura tonguebatting eyelashes