| ciuciu96 a întrebat:

Buna! M-am înscris de curând la facultate și au început sa vina și temele intre timp! Îmi poate spune cineva cum anume trebuie sa procedez in redactarea unui eseu? Am terminat liceul in 2015 și sincer, nu știu dacă la facultate este la fel. Avem voie sa ne documentam, chiar și din suportul de curs sau trebuie sa scriem tot cu cuvintele noastre? Chiar m-ar ajuta un răspuns din partea cuiva!

1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

In general, te documentezi din alte surse decat suportul de curs. Sursele se mentioneaza prin citare in subsolul paginii si la sfarsit printr-o pagina de bibliografie. In functie de tipul de eseu pe care vrei sa-l scrii, gasesti structura pe internet (cauta pe google).

Pentru scrierea corecta a bibliografiei, poti folosi site-ul acesta:
https://www.grafiati.com/en/blogs/apa-citation-generator-ro/