| vlad_2650 a întrebat:

ma ajutati cu o problema? Un elev cumpără 10 cărti, de literatură si de matematică. El plăteste 9 lei pentru o carte de literatură
si 7 lei pentru o carte de matematică, cheltuind astfel 76 lei. Câte cărtii de matematică a cumpărat elevul?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| razvan2003 a răspuns:

Daca ai facut sisteme poti face astfel:
x=nr carti literatura
y=nr carti matematica
x+y =10 |*(-7)
9*x+7*y=76
-7x-7y=-70
9x+7y=76
=>2x=6 => x=3 =>3 carti literatura
deci 10-3=7 carti matematica

sau daca nu ai facut sisteme poti sa o iei prin incercari. Succes!

| EnjoyTheSilence a răspuns:

A-Carti Literatura
b-Carti matematica
a+b=10 => a=10-b
9a+7b=76
9.(10-b)+7b=76
90-9b+7b=76
-9b+7b=76-90
-2b=-14
b=-14sad-2)
b=7(carti)
asta e rezolvarea
FuNDa?big grin

| rolly3342 a răspuns:

Vlad fa-ti singur temele.si voi nu il mai ajutati pe copilash, ca se invata prost.de-ar stii mama ta ce faci tu, ce ar zice(?): OOO, nuuuu...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu te ajutam! Mintea ta de baietas unde e? Plecata la plimbare?
Puneti mintea la contributie si nu ne mai pune pe noi sa iti facem tie temele! V-a apucat abia acum frica de scoala ca tot anul ati dormit!

| vlad_2650 explică:

Voi 2 daca nu stiti miercuri dau evaluarea si nu sunt prea bun

| roxxy96 a răspuns:

Daca nici problema asta usoara nu sti sa o rezolvi nu stiu ce o sa faci miercuri la examen! si eu dau examen miercuri da problema asta este foarte usoara. noi si la pregatire am facut mult mai grele.eu iti urez mult succes la examen si sper sa iei o nota buna

| BoyDCartier a răspuns:

Ia nu va mai luati de el ca e rapidist.