| Zaharia_Ady_1989 a întrebat:

Buna,ma numesc Adrian am 22 de ani si vreau sa reincep scoala la fara frecventa pentru ca sunt plecat in afara...am 10 clase si vreau sa continui pe alt profil si daca s-ar putea pe contabilitate...as putea sa continui pe acest profil la fara frecventa?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista cursuri liceale la" fara frecventa"! Invatamantul liceal pentru persoane care au depasit varsta de 18 ani se desfasoara in acele licee/ colegii nationale care au organizate cursuri "serale" sau cursuri "cu frecventa redusa"( atentie, nu toate au organizate asemenea cursuri!).

Cursurile "serale" presupun o frecventa zilnica la cursuri (de 2-4 ore max./zi), pe tot parcursul unui semestru scolar. Cursurile "cu frecventa redusa" nu presupun frecventa zilnica la cursuri dar, pe parcursul unui semestru, trebuie sa frecventezi orele de curs care sunt programate in cele doua sau trei saptamani din semestrul respectiv--- deci, in acele 2-3 chiar 4 saptamani dintr-un semestru scolar, trebuie sa mergi la scoala zilnic.

P.S ---poti alege un profil economic sau orice alt profil doresti--- important este ca sa gasesti acele licee /colegii, de stat sau private, care au organizate asemenea cursuri.
Aici, in josul paginii, gasesti datele de inscriere la cursuri serale sau cu frecventa redusa in invatamantul de stat(fara taxe) :http://www.adevarul.ro/......45054.html

| mgtow a răspuns (pentru alessia5158):

Si eu vreau sa fac seralul cand ma angajez ca sofer, iar cand am timp liber merg la ore dar pot alege profilul uman? Fara sa am de-a face cu matematica pentru ca nu mi se da bine.

| mgtow a răspuns (pentru alessia5158):

Chiar cu 10 clase ale mele tot 3 ani fac sau 2? Daca sunt 3 se include si bacul sau care e smecheria?

| alessia5158 a răspuns (pentru mgtow):

Din cate stiu, cei de la seral si frecventa redusa fac si cl.a 13-a, dupa care dau bacul alaturi de cei care termina 12 clase in acel an.Nu stiu sigur daca poti alege filiera teoretica( uman sau real)--- va trebui sa aflii de la inspectoratele scolare sau de la scolile care organizeaza astfel de cursuri. Pentru acest an, datele de inscriere sunt cuprinse in calendarul admiterii din link-ul pe care l-am dat mai sus.

| Zaharia_Ady_1989 explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult pentru. informatii...chiar aveam nevoie de ele.ce profiluri nu pot alege la fara frecventa daca stii?

| alessia5158 a răspuns (pentru Zaharia_Ady_1989):

Nu am informatii actuale(mai ales ca acum, la interval scurt, s-au schimbat doua guverne, respectiv ministrii de la educatie)--- cand sunt schimbari in sistem intotdeauna se lasa cu bulibaseala mare! Iti sugerez sa iesi "pe teren" sa te informezi( internetul nu te ajuta!)---s-ar putea ca sa fi ramas aceleasi Colegii nationale sau Grupuri scolare care au mai avut si in alti ani organizate asemenea cursuri. In plus, in orasele mari, exista si licee private( fiul meu este elev la un asemenea liceu).
Succes si numai bine!

| Zaharia_Ady_1989 explică (pentru alessia5158):

Va multumesc tare mult! nu sunt in tara, tocmai de asta intreb aici, vreau sa reincep scoala pentru ca nu am nici un viitor pe mai tarziu, chiar daca sunt in strainatate si se castiga un pic mai bine cred ca scoala e necesara pentru un servici mai bun.si vreau sa combin munca cu scoala la distanta, dar nu stiu cum sa fac?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sigur ca da, depinde la ce te bagi si unde (Romania sau afara). Si eu am de gand sa fac seralul cand ma angajez ca sofer iar la examen dai si tu un bacsis si gata esti rezolvat. La bac mai greu merge cu astea dar se zice ca e usor fata de cei mici care merg zi de zi.

| Kylexy a răspuns:

Putin probabil sa gasesti pe profilul respectiv, bagate la alt profil dar e un risc sa dai niste diferente.mult succes