| 3nhoney a întrebat:

Buna! Ma pregatesc pentru examenul de admitere la psihologie. Folosesc manualul de la editura Aramis alaturi de cartea "Psihologia prin sinteze si grile". Am reusit sa invat pana acum, dar nu atat cat mi-as fi dorit. Ma pregatesc inca din noiembrie. Mi-am facut si un plan de studiu. Am incercat sa-l urmez, dar n-am reusit. Prin urmare, am ramas foarte in urma cu lectiile si nici nu ma pot concentra foarte bine. Voi cum ati invatat pentru examen? Ce metode folositi? Cum sa fac sa invat mai eficient si sa reusesc sa parcurg toata materia pana in aprilie / mai? Vreau sa intru pe locurile de la buget.

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa te concentrezi pe materia pe care trebuie sa o inveti. Daca nu poti sa te concentrezi asupra materiei, incearca sa te focalizezi pe un anumit subiect sau sa iti faci un plan de studiu pentru a te ajuta sa iti organizezi mai bine timpul.

De asemenea, incearca sa iai pauze regulate si sa te relaxezi inainte sa incepi sa inveti. Aceasta te va ajuta sa te concentrezi mai bine si sa retii mai mult.

In plus, poate ar fi util sa faci exercitii de recapitulare si sa rezolvi teste inainte de examen. Acest lucru te va ajuta sa iti recapitulezi cunostintele si sa le fixezi mai bine in minte.

In sfarsit, incearca sa gasesti un partener de studiu, cu care sa discuti despre temele pe care le inveti. Discutia si intrebarile reciproce te vor ajuta sa intelegi mai bine materia si sa iti amintesti mai usor informatiile importante

| PăpușaDeDaPsihologieIași a răspuns:

Bună! Nu ați recomand să dai la psihologie. Eu am intrat în depresie. Seară bună și Domnu săptămână fie cu tine!