| vvvvvvvvvvvgffffffffffffffffffgvbgf a întrebat:

Buna!

Mai am un an si trec la liceu si as vrea sa stiu daca mai exista in tara noastra vreun liceu de politie?
Pun aceasta intrebare pentru ca cativa dintre prietenii mei mi'au spus ca nu mai sunt.As vrea sa aflu`!

Multumesc!

fundita va asteapta!winking

Răspuns Câştigător
| cîrne a răspuns:

Au fost doua licee de politie, la buzau si ploiesti, insa s-au desfiintat anul trecut.
mai sunt insa licee militare( doar de breaza imi amintesc acum, dar mai sunt si altele), care au, insa, un regim mai strict, si, de asemenea, aici se insista mai mult pe materiile exacte(matematica, fizica). elevii sunt pregatiti pentru academia tehnica militara de la sibiu, pentru aviatie(este o academie la brasov) ș. a. (ci nu pentru academia de politie din bucuresti, cum era cazul liceelor de politie).
un aspect pozitiv, pentru hormonii tai efervescenti, ar fi faptul ca sunt admise fete.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista licee de politie, au fost desfiintate, exista doar Academia de Politie si scoli de politie, toate pentru absolventi de liceu. Numai bine!

| doar.pt.voi. a răspuns:

Nu este liceu de politie. Doar facultate(academia de politie). Sper ca te-am ajutat. bafta. funda?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LIcee de politie nu mai exista. Ultima promotie a terminat in anul 2009. Exista doar licee militare la Alba-Iulia, Breaza ( si inca vreo 2 orase), dar care te pregatesc pentru institutiile din cadrul MAPN: academia tehnica militara de la bucuresti, academia fortelor terestre de la sibiu, academia fortelor aeriene de la brasov si mai este inca una la constanta. Daca doresti sa intri in sistem, faci un liceu, la uman, iar apoi, daca te tin nervii, poti sa dai la academia de politie. Daca nu, poti sa dai la una dintre scolile de agenti: politie la cluj si campina, jandarmi la falticeni si dragasani, frontiera la oradea, penitenciare la targu ocna, pompieri la boldesti.

| chupachups1234 a răspuns:

Cum sa nu fie? Doar nu toti care vor sa se faca politisti o sa se duca in alta tara. Nici nu ar avea cum, pentru ca trebuie sa inveti legislatia din tara noastra. Cauta si tu pe google, eu m-am uitat asa putin si scria ceva de licee de politie din Romania. Si ca sa te faci politist trebuie sa faci facultatea de drept, deci cum ai putea sa faci facultatea daca nu ai liceu?hee hee

| byaa a răspuns:

Cum sa nu existe?
Licee de politie exista in: Cluj, Buzau, Breaza, Alba-Iulia, Ploiesti...
Cauta pe google si vei gasi mai multe detalii :p
:*