| Dianaㄨ a întrebat:

Buna membrii TPU! Stie cineva sa-mi spuna cat mai amanuntit ce poti sa faci dupa ce termini psihologia sau si un master in domeniu? Stie cineva cam cum se castiga? Pentru cel mai bun raspuns dau funda happy Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Eu am terminat psihologia si acum sunt anul 2 la master.
Ce sa-ti spun...pentru a deveni psiholog nu este suficienta facultatea. Iti va mai trebui un atestat de libera practica de la Colegiul Psihologilor. Insa...e greu sa ajungi psiholog sau ceva in domeniu. Cele mai accesibile posturi dupa finalizarea facultatii (adica, experienta 0) sunt in resurse umane, in invatamant (profesor de psihologie, sociologie, logica, filosofie si civica sau consilier scolar) sau in diverse fundatii si ONG-uri (dar aici sunt foarte putine posturi).

Mai mult decat atat nu stiu ce ti-as putea spune. In facultate este interesant. Inveti foarte multe lucruri, insa tind sa cred ca nu te vor ajuta foarte mult in profesia pe care o vei practica.

Multa bafta in orice vei alege sa faci!

| Dianaㄨ explică (pentru AndraNicoleta):

Si pentru atestatul de libera practica de la Colegiul Psihologilor ce va trebui sa faci?happy

| AndraNicoleta a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Pai va trebui sa mai dai cateva examene...

| Dianaㄨ explică (pentru AndraNicoleta):

Am inteles! Multumesc mult! happy:*

| AndraNicoleta a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Cu placere! happy