| greentea a întrebat:

Mi-ar placea sa dau la medicina, insa toata lumea stie cat se castiga in Romania in acest domeniu. Am auzit multe contraargumente, gen : ai 5 ani de facultate, 5 ani de rezidentiat si de abia apoi ajungi cu adevarat medic. Dar daca sunt dispusa sa astept 10 ani pentru a-mi implini un vis? Ideea e ca, in toti anii de scoala mi s-a tot repetat ca ma pricep la mate/fizica, insa la liceu am realizat ca nu sunt atat de pasionata pe cat mi s-a dat de inteles. De fapt, nu ma omor dupa mate/fizica. Insa, ai mei tot insista ca nu e o alegere buna medicina si ca e mai bine sa aleg politehnica, mai ales ca acolo e si sectiunea FILS unde pot invata o limba straina cu un an inainte. E derutant pentru ca odata ce am ales medicina si dupa 2-3 ani realizez ca nu e de mine, timpul e pierdut. Ce ati alege intre Poli si Medicina si de ce?

Răspuns Câştigător
| ATHOS a răspuns:

Cu multi ani in urma, frumoasa domnisoara, eram prin clasa a VII-a am decis sa ajung inginer mecanic. Am ajuns. Este o profesie exceptionala, desigur cu conditia sa-ti placa.
Medicina? Da, este extraordinar de frumoasa, mai ales ca ajutam oamenii sa traiasca.
Azi as putea sa-ti spun ca toate profesiile sunt extraordinar de frumoase. Trebuie totusi sa faci o alegere. Ca sa poti face alegerea corecta cred ca ar trebui sa afli ce iti doresti de la viata.
Incearca sa te proiectezi in viitor si sa te vezi sa zicem peste 10-15 ani cu fiecare din cele doua profesii. Daca vreuna din situatii iti va parea rezonabila atunci alege. S-ar putea sa constati ca nici una din pozitii nu iti convine si atunci poate schimbi. In realizarea analizei parintii te pot ajuta. Chiar si subiectivi fiind trebuie sa le asculti argumentele. In analiza pe care o vei face sa nu uiti sa iei in calcul familia pe care o vei intemeia (aici trebuie sa te gandesti la bani si la timpul pe care trebuie sa-l dedici propriei familii).
Daca vei ajunge la concluzia ca nici una din profesii nu ti se potriveste sa stii ca banii se castiga in economie! In acest domeniu cei care sunt foarte bine pregatiti pot ajunge foarte repede pe o pozitie demna de invidiat (in cadrul pozitiei intrand si partea, deloc de neglijat, financiara).
Deocamdata consider ca am exprimat suficient de multe pentru a te pune pe ganduri.
Iti doresc o alegere inteleapta pe care sa nu o regreti niciodata!
Bafta!

4 răspunsuri:
| denismaria92 a răspuns:

As alege politehnica? de ce? pentru ca nu exista atatea riscuri ca la medicina, si in plus iti poti trai si viata. la medicina trebuie sa fi mereu la spital si nu prea o sa mai poti avea multa viata sociala.

| yojapo a răspuns:

Daca te trezesti in mijlocul studiilor ca vrei altceva nu e prea bine laughing. Deci eu dau la TCM(tehnologia constructiilor de masini- politehnica), am ales asta pentru ca imi place fizica, mate si desen (design), iar tcm-u imbina toate 3. La medicina iti trebuie bio si chimie si putina latina (am 2 colege care dau la medicina si le trebuie denumiri in latina). Nici inginerii, nici doctorii nu sunt platiti bine in Romania. Eu de ex vreau sa fac master in strainatate- probabil austria sau germania, sau suedia. Dar ca medic trebuie sa te hotarasti pe ce mergi: stomatologie, neurologie etc. (ca specializare dupa ce faci medicina generala) in plus daca nu suporti sa vezi sange sau organe iti spun de acum ca poti sa te lasi laughing. Stiu pe cineva de la medicina care se juca cu oasele unui om mort de cativa ani- sadic om laughing
oricum bafta si gandeste-te bine

| thealchemist a răspuns:

Medicina inseamna sa iei spaga de la pacienti pentru ca nu poti trai din salariu. iar pentru asta trebuie sa discriminezi intre bolnavi pe baza ecuatiei cine-a dat si cine nu. inseamna ca joci rolul lui Dumnezeu si decizi cine ce ingrijire primeste nu dupa ce are nevoie, ci dupa ce ti-a dat tie. pe scurt, sa fii medic in Romania e acelasi lucru cu a fi calau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thealchemist bravo un rasp de nota 10!