| Clauudia555 a întrebat:

Buna,nu am știut unde sa pun această întrebare la ce categorie, dar vreau sa vă întreb...e ciudat știu, dar vreau sa îmi spuneți dacă este normal, mie menstruația mi-a venit la 10 ani, deși maică-mea nu mi-a zis absolut nimic despre asta ci doar cum se așează absorbantul, nu știu mai nimic desi am 15 ani, mereu ascunde orice de mine și nu am voie la o igiena corecta(intima),sa fac duș am voie doar duminica,pe timpul săptămânii deloc nu am voie, nu am voie afară, nu am voie sa vb la telefon cu cineva, banii nici atât nu primesc și mai mereu îmi spune că sunt o greșeală și ca abia așteaptă să plec... Spuneți-mi ce as putea sa fac am incercat sa vorbesc cu ea dar mereu îmi zicea că nu are chef de mine

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta cu nu ai voie sa te speli este blushit, ca doar nu intra maica-ta in wc cu tine cand iti faci treaba mare sa te stearga la fund si sa nu te lase sa te speli.
Ia-ti o sticla cu apa si te spala, daca nu ai apa curenta in wc-ul ala, ca nu-ti cade mana sa inveti sa te speli la anii astia.

| gabicoo a răspuns:

Și cum mai stai cu relația aia cu tipul de 35 de ani? Dacă nu ai voie să ieși din casă cum te întâlnești cu el?

| Clauudia555 explică (pentru gabicoo):

Nu ne întâlnim, doar vrea să ne întâlnim, doar că eu nu prea vreau.

| gabicoo a răspuns (pentru Clauudia555):

Și dacă mămica nu te lasă să vorbești la telefon cum comunici cu iubitul? Prin telepatie cumva?

| Clauudia555 explică (pentru gabicoo):

Mesaje

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| Madaxo97 a răspuns:

Te speli pe ascuns, cand nu e ea acasă sau noaptea dupa ce adoarme ea. Si mie mi-a venit menstruatia la 9 ani jumate, la fel, nu stiam nimic, si mama a rămas șocată ca mi-a venit la vârsta aia dar acum cu toți hormonii astia de creștere din mancare si toate chimicalele fetițelor le vine din ce in ce mai devreme menstruatia. Despre menstruatie nu ai ce sa stii mai mult decat ca vine in fiecare luna la interval de 28 zile aproximativ,(ține un calendar cu ciclul menstrual), menstruatia înseamnă practic ca ai devenit femeie, ca poți aduce pe lume copii, de aceea trebuie sa te protejezi mereu la fiecare act sexual de acum încolo daca nu vrei un copil sau un avort. Ai mare grija ca poate fiind copil, ti se pare o joacă asta, dar nu e de joacă deloc, actiunile tale vor avea consecințe, de asta trebuie sa te protejezi.

| razvantudor2000 a răspuns:

Am cautat pe google si intre 10 si 15 iti incepe menstruatia, deci cred ca e ok.

In legatura cu familia nu stiu ce sa zic poate sa te duci la politie sa te trimita la o casa de copii dar e alegerea ta.