| Andreea_Delia_1996 a întrebat:

Nu ma prea pricep la matematica si as vrea sa ma ajutati la,, Ecuatii in multimea numerelor rationale positive ``. As vrea sa-mi spuneti cum se procedeaza si daca stiti va rog ajutati-ma la ecuatiile :

a.) 2x + 8 = x+15;
b.) 0, (8) + 3x=2x+6;
c.) 4 supra 3x+1=x+5,3;
d.) 3 intregi si 3 supra 5x + 1=2x+9 supra 4.

Răspuns Câştigător
| Pozitivciik a răspuns:

Incepem ora de matematica!
A) 2x+8=x+15
primul pas mutam termenii cu x in stinga si fara x in dreapta:
2x-x=15-8
Acuma rezolvam:
x=7
raspuns:S={7};
B)0.(8)+3x=2x+6
Acelasi lucru ca la precedenta:
3x-2x=6-0.(8)[aicea facem in felul urmator: 0.(8)=8 supra 9 ca sa rezolvam mai usor]
6-8 supra 9= numitorul comun este 9 si vom avea 6*9-8supra9=5intregi si 1 supra 9
x=5.(1)
raspuns:S={5,(1)};
C,D: incerc sa le rezolv dupa ce imi spui in ce clasa esti si la ce teme sunteti si ce ati invatat

| Andreea_Delia_1996 explică (pentru Pozitivciik):

Clasa a-VI-a, si am ajuns la Ecuatii in multimea numerelor rationale positive.

| Pozitivciik a răspuns (pentru Andreea_Delia_1996):

Ecuatii de gradul 2 ati invatat?

| Andreea_Delia_1996 explică (pentru Pozitivciik):

Nu!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| florinake02 a răspuns:

A.
2x-x=15-8
x=7
b.
3x-2x=6-0.(80)
x=6-0,(8)
deci grupezi termenii cu x intr-o parte si MEREU CAND TRECI UN TERMEN DINTR-O PARTE A EGALULUI IN CEALALTA II SCHIMBI SEMNUL!