| vatadezahar24 a întrebat:

Bună! Nu știu dacă am ales categoria potrivită, dar am nevoie de niște păreri. Ce ați alege dintre facultatea de medicină și cea de farmacie și de ce?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Depinde de tine. Medicina e cea mai grea facultate din toate, categoric. Pe langa ca dureaza 6 ani (plus inca multi de rezidentiat), sesiunile sunt ceva teribil. Totodata, ca doctor, nu vei fi niciodata mai jos de clasa de mijloc. Indiferent de orasul in care locuiesti, starea economiei, specializarea aleasa etc. niciodata nu vei duce grija zilei de maine, pentru restul vietii. Asta ca sa nu mai zicem de statutul social pe care il ai, ca doctor, si de abilitatea reala de a aduce o contributie in viata oamenilor. Stabilitate financiara, respect din partea celor din jur, o munca care chiar are valoare enorma, astea sunt trei chestii a caror lipsa aduce frustrare in viata majoritatii oamenilor.

Doar ca nu ajungi doctor cu una, cu doua. Va trebui sa-ti cam sacrifici anii tineretii pentru asta. Nu vei putea sa iesi in oras seara de seara, sa chiulesti de la cursuri ca n-ai chef, sa tragi de timp aiurea etc. E un sacrificiu greu si va dura ceva timp pana va incepe sa merite alegerea facuta.

Farmacia este radical mai usoara. Daca alegi farmacie, de azi in 4-5 ani deja esti complet independent de parinti, ai locul tau de munca, iti vezi linistit de treaba. Doar ca nici nu e o meserie la fel de banoasa, nici nu ai acelasi impact in viata oamenilor. Doar ca iti permite sa ai viata ta proprie, nu vei mai deveni una cu profesia, si-ti vei putea trai mult mai mult anii tineretii.

Parintii tai ai posibilitatea sa te intretina inca 10 ani minim daca alegi medicina? Tu personal esti dispusa sa devi una cu meseria de doctor? Poti accepta faptul ca la 28 de ani colegii tai de liceu vor avea deja casa si familie iar tu abia vei incepe munca propriu zisa? Daca da, alege medicina. Daca nu, alege farmacia. Daca esti intre cele doua, ia si asistenta si ingineria medicala in calcul.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici una.
Am alta vocatie.

| dullcat a răspuns:

Pe langa ce s-a zis deja, studentii cu interes in aceasta directie aleg ambele variante si cine nu reuseste la medicina e foarte probabil sa reuseasca pe farmacie, deci e o plasa de siguranta.In mod clar la farmacie ti-e mult mai comod, mai putin haos, e mereu curat si liniste, spre deosebire de doctorii care isi practica menirea in spitale, asta asa ca o mica comparatie. Orice alegi, mult succes iti doresc!

| vatadezahar24 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult!

| dullcat a răspuns (pentru vatadezahar24):

Nu ai pentru ce!

| LisaJulie a răspuns:

Medicina deoarece după ce o termini ai o gama variata de oportunități! Este cam dificil 6 ani dar după părerea mea merita

| Cipi1212 a răspuns:

Facultatea de Farmacie pentru că stai într-o farmacie și vinzi medicamente. Poți chiar să îți deschizi propria ta farmacie. Pe când dacă termini facultatea de medicină trebuie să te angajezi la un spital sau la o clinică privată.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Ambele sunt foarte grele, dar la medicina ai mai multe optiuni. La farmacie sunt foarte putine posturi de farmacist, majoritatea care lucreaza in farmacii sunt doar asistenti pe langa 1 farmacist, e foarte mult de invatat ca sa ajungi un vanzator care baga niste coduri intr-un calculator. In cercetare sau laboratoare, din nou, poate ai noroc, dar nu sunt multe posturi decat poate daca te multi in Bucuresti, dar nici acolo nu e garantat. Daca esti foarte pasionat de chimie e ok Farmacia, dar pentru mine e prea mult pentru nimic.