| Corobana_Stefanel_1990 a întrebat:

Ok intrebare mea este cam ciudata...E nu cred in blesteme.Probabil nici unii dintre voi! Dar ieri am fost in satul strabunicii mele la casa ei pentru ca noi am revendicat-o.Ne-am apucat sa facem curatenie si tot am aruncat afara(mobila, materiale textile etc...). Tata mi-a dat sarcina sa sparg toate dulapurile pentru a le putea arde mai usor.Inainte de a ma apuca de spart am cautat in dulapuri de curiozitate dar nu am gasit nimic. Dupa ce am spart toata mobila am adunat lemnul intr-un loc,dar cand sa le dau foc am observat o carte cu, coperta de piele pe care avea o incriptie ciudata.Am deschis-o si erau tot felul de desene si scris in limba latina, dar la o pagina era scris in lb.romana.Avea titlul "Blesteme, Farmece si Dezlegari.Erau un fel de intructiuni pentru a arunca/dezlega un blestem.Ia-m aratat mamei care a prins-o in viata si ea murise cand mama avea 15 ani.Mama mi-a zis imediat s-o arunc ca strabunica mea stia sa faca "bolmoaje" si cartea aia poate avea legatura cu diavolul.Am mintit-o ca am aruncat-o deoarece posibil tot ce scrie este adevarat si chiar exista blesteme.Eu am un coleg care mi-a facut doar rau si de ieri ma tot apasa gandul sa arunc un blestem asupra lui.Dar cand am citit toate instructiuni; e scria la sfarsit ca trebuie sa zic fraza"animam meam Deus tenebris, unusquisque in die et impleat omnem voluntatem"de 3 ori.Din cate inteleg zice sa-mi vand sufletul unui zeu sau ceva genul.In fine voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Sa nu te bazezi pe prostiile astea, orice om care ii vrea raul altei persoane nu are cum sa blesteme pentru ca in viata orice intampinam o facem din mintea noastra. Tot ce gandim atragem de aia se zice fi optimist si atragi numai binele, tot ce iti doresti gandindute la acel obiect il simti chiar daca nu il ai si devine realitate in functie de cat de mult ti-l imaginezi. Babele proaste se bazeaza pe blesteme, preotii la fel mint daca erau seriosi nu isi cumparau mertane si nu fura bani la oameni. Stai mai bine cu o icoana la tine faci o cruce un doamne ajuta si fi optimist in fiecare zi pentru ca dusmanii isi atrag singuri raul in viata lor fara sa isi dea seama ca ei sant propria sursa de rau pe care o fabrica.

17 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu o arunca, poate ca are o valoare! in ce an e tiparita? ar trebui sa o arati cuiva care se pricepe, cartile vechi sunt niste comori chiar daca ceea ce e tiparit in ele e desuet.

| Corobana_Stefanel_1990 explică (pentru Kaℓi):

Totul este scris de mana...am vazut niste numere la fiecare titlu... ultimul numar a fost ''1850'666'' si primul ''1798'666

| Kaℓi a răspuns (pentru Corobana_Stefanel_1990):

Du-o la un muzeu.

| Neo12 a răspuns:

Nu toate blestemele se adeveresc.
Nu e bine să blestemi, dar nici să fii blestemat. Pe cei care-ţi fac rău, o să-i răsplătească Dumnezeu aşa cum merită.
Dacă blestemi, trupul acelei persoane după ce moare, se face urât (nu-mi vine un cuvânt potrivit în minte). Gen rămân doar oasele, putrezeşte mai repede.
Tot ceea ce facem, Dumnezeu vede, lasă-l pe el aşa cum e. Dacă Tatăl Nostru l-a lăsat prost, nu-l băga în seamă.
Gândeşte-te bine la ceea ce faci.

| AdrenalinTm a răspuns:

Asculta Dumnezeu face dreptate, nu trebuie sa ti dai sufletul in slujba raului. Exista blesteme pentru cei ce cred in ele.

| Corobana_Stefanel_1990 explică (pentru AdrenalinTm):

Ai dreptate!

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Corobana_Stefanel_1990):

Nu o sa iti dea cine stie ce pe ea, daca o dai mai departe iti faci un pacat pentru ca in loc sa distrugi raul tu oferi posibilitatea altcuiva sa faca rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce film e asta?

| Corobana_Stefanel_1990 explică (pentru anonim_4396):

My real life...nu se gaseste! Nu s-a publicat inca!

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Pai. Blestemele sunt un gaand rau pus asupra cuiva ce se adevereste. Nu exista carti pentru asa ceva. Si chiar daca ar fi real, nu ar fi bine sa te iei de anumite persoane. Peste ceva timp vei deveni dependent de asta. Asculta-ti mama si arunca acea carte, oricum nu te ajuta la nimic.

| Corobana_Stefanel_1990 explică (pentru CatelusaCuParulCret):

Ma gandesc s-o ard! Totusi probabil daca as duce-o la un istoric cred ca ar avea valoare, deoarece la toate titlurile sunt scrise precum o data numere... exemplu prima data este ''1798'666''...

| ș53fan a răspuns:

Faza cu 666...este numarul diavolului...Bine asa am auzit, dar cred ca este facatura faza asta, ce naiba cum sa aiba numar? laughing Dar vorba celorlalti pune de arunca, da foc fa ceva numai nu mai tind si mai ales nu fa ceea ce ai zis si anume sa faci farmecele, nu fa pnntru ca se vor intoarce impotriva ta;

| PapagalGalben a răspuns:

Intreab-o pe mama ta daca stra bunica-ta chiar poate face blesteme. Daca nu iti raspunde din prima, insista.
(cred ca fraza aia zicea sa iti vinzi sufletul lui satana...)

| AkaChimie a răspuns:

Ciudata faza...

| Corobana_Stefanel_1990 explică (pentru AkaChimie):

Naspa rau...ma gandesc sa-i dau foc si gata.

| Robotzeldejucarie a răspuns:

Omule... Eu zic sa stai in banca ta sa nu te legi de toate chestiile astea dar daca esti hotărât sa o faci mai în treabo pe mama ta despre străbunică etc sau documentează de despre bolmoaje.

| Robotzeldejucarie a răspuns:

Omule... Eu zic sa stai in banca ta sa nu te legi de toate chestiile astea dar daca esti hotărât sa o faci mai în treabo pe mama ta despre străbunică etc sau documentează-te despre bolmoaje.