| User19965790 a întrebat:

Buna! Oscilez între facultatea de bio si facultatea de inginerie chimica. Nu stiu ce sa aleg. Ceva păreri/sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Ka0ru a răspuns:

A ok. La bio uaic e fain, profii sunt ok, se face practica de vara pe teren in primii 2 ani iar in anul 2 se fac iesiri si pe parcursul celui de-al 2-lea semestru. Dar sa stii ca e mult de invatat. Materiile sunt interesante totusi, ca e un pic din fiecare domeniu al biologiei (anatomie, biochimie, nevertebrate, vertebrate, botanica, evolutionism etc). Asta e la specializarea Biologie, ca la specializarea Biochimie din cadrul facultatii de bio se face practica in laboratoare, nu se face teren, si in general ei fac putin despre animale/plante si multa chimie, biochimie, enzimologie etc. Mai e si specializarea Ecologie, care seamana cu Biologia dar difera unele materii, tot cu iesiri pe teren si la ei.
Despre ingineria chimica nu prea stiu, scuze! (:

4 răspunsuri:
| Ka0ru a răspuns:

Salut! La ce universitate te-ai gandit?

| User19965790 explică (pentru Ka0ru):

Salut! Uaic sau Tuiasi

| User19965790 explică (pentru Ka0ru):

Mulțumesc mult de răspuns!

| Ka0ru a răspuns (pentru User19965790):

Cu drag!

| Ka0ru a răspuns (pentru User19965790):

A ok. La bio uaic e fain, profii sunt ok, se face practica de vara pe teren in primii 2 ani iar in anul 2 se fac iesiri si pe parcursul celui de-al 2-lea semestru. Dar sa stii ca e mult de invatat. Materiile sunt interesante totusi, ca e un pic din fiecare domeniu al biologiei (anatomie, biochimie, nevertebrate, vertebrate, botanica, evolutionism etc). Asta e la specializarea Biologie, ca la specializarea Biochimie din cadrul facultatii de bio se face practica in laboratoare, nu se face teren, si in general ei fac putin despre animale/plante si multa chimie, biochimie, enzimologie etc. Mai e si specializarea Ecologie, care seamana cu Biologia dar difera unele materii, tot cu iesiri pe teren si la ei.
Despre ingineria chimica nu prea stiu, scuze! (: