| NadyPorahy a întrebat:

Bună! Pentru doctorat trebuie neapărat să știi engleză sau poți să știi orice limbă străină? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde în ce îți faci doctoratul. Dar eu greu de crezut că ajungi până în punctul ăla de educație fara sa rupi putina engleza

| NLS a răspuns:

Daca ajungi in etapa doctoratului si nu cunosti engleza sau alta limba mai folosita (germana, franceza sau spaniola), macar la nivel B1, dar de preferat B2, chiar ai o problema.
Ai scuza doar daca nu ai facut deloc in clasele primare, si nu ai avut profesori nici in generala (greu de crezut in ziua de azi, dar nu imposibil), si in liceu ai ramas in urma din acest motiv.

Ar fi fost de preferat sa studiezi engleza, pentru ca:
1) majoritatea cartilor si tratatelor de specialitate le gasesti in aceasta limba.
Cele care eu fost scrise original in germana, au fost cu siguranta traduse in engleza daca sunt importante.
2) Chiar daca folosesti programe de tradus, am vazut pe pielea mea ca acestea nu fac o treaba extraordinara, si trebuie sa faci tu niste conexiuni, sa alegi alte locutiuni, sau alte sinonime, etc.

| NadyPorahy explică (pentru NLS):

Spaniola o cunosc foarte bine, am și atestat, iar la engleză înțeleg, dar nu prea pot vorbi, de aceea am întrebat.

Răspuns utilizator avertizat
| LaviniuA a răspuns:

Pai pentru doctorat trebuie sa treci de licenta si master. Cum termina unul vreo 5 ani de scoala fara sa stie engleza?