| Steluta444 a întrebat:

Buna ..Peste putin timp va trebui sa merg la un liceu si nu stiu la ce profil. Vreau sa fiu profesoara de engleza.

1. Ce profil sa aleg?
2. Sa-mi ziceti mai multe despre profilul "respectiv"
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege profilul uman, filologie, pentru ca să nu-ți umpli capul cu matematică, fizică, chimie etc. Dar pentru a fi profesoară de engleză, trebuie să faci facultatea de litere cu specializare pe limba engleză (denumirile facultăților și a specializărilor diferă de la o universitate la alta) și, în paralel, modulul psihopedagogic nivel I (și nivel II dacă faci master), în cadrul DPPD (Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic). Modulul se face foarte ușor în paralel (eu l-am făcut), înseamnă un examen în plus pe sesiune, și nu e greu.

| Ara997 a răspuns:

Profil "filologie"
se face m3 (adica matematica mai usoara ) romana si limba straine doua. eventual intensiv engleza
in 11.12 faci in jur de 7.8 ore de engleza ( depinde cum sunt distribuite optionalele)

facultatea de limbi si literaturi straine (Bucuresti de ex)
sectia engleza - "o a doua limba" sau sectia romana-engleza.
toate orasele universitare au sectie de engleza

| Betty12345678 a răspuns:

Poti alege un profil uman, unde se studiaza mai mult limbi straine.

| Goddess23 a răspuns:

Mergi la profil uman de preferat Filologie cu intensiv Engleza, la Stiinte Sociale ai 4 ore de Engleza cu tot cu optional(asta am avut eu) pe cand la Filologie e posibil sa ai mai multe ore plus optional. Sa devii profesoara de Engleza trebuie sa urmezi cursurile unei facultati( Stiinte ale Educatiei) aici iti definitivezi alegerea in cariera.

| Vasile_Petrut_Catalin_1996 a răspuns:

Profil uman și alegi engleza

| Costy_Regele_1991 a răspuns:

Ți-aş sugera sa urmezi un profil uman, deoarece studiezi şi engleza, romana si franceza mai mult(mai ales romana si engleza).Dar poți sa te orientezi şîn înspre matematica-informatica intensiv engleză.Cel mai bine cere parerea unui cadru didactic ce preda engleza, el îti va spune ce trebuie sa faci in continuare, oricum liceul conteaza mai puțin, facultatea conteaza cel mai mult.Baftă!