| anonim_4396 a întrebat:

poate sa imi spuna cineva ce medie trebuie sa ai ca sa intri la academia de politie si ce cerinte mai trebuie indeplinite ca sa fii acceptat? se ia media generala sau doar media unor materii?, cat timp dureaza aceasta facultate?
Si inca ceva... E adevarat ca dupa ce termini acadenia de politie ai locul de munca asigurat?
As dori cat mai multe informatii posibile chiar si raspunsuri la intrebari pe care nu le'am spus...big grin Multumesc

2 răspunsuri:
| adytzukrose a răspuns:

Da dupa ce termine Academia de politie ai locul de munca asigurat.Trebuie sa te interesezi pe net scrie admitere academia de politie si vezi acolo.Stiu ca trebuie sa faci niste analize medicale(fisa midicala) sa vada daca esti apt, sa ai macar 1. 70 inaltime ca baiat si 1. 65 ca fata. Dai proba sportiva, proba de isorie sau geografie, proba la gramatica limbii romane si proba la engleza.

| cîrne a răspuns:

Anul trecut s-a intrat cu 7, 8 parca.se da examen la trei materii:gramatica limbii romane, gramatica limba straina, respectiv istorie.
30 de intrebari fiecare materie, fiecare intrebare valoreaza 1 pct+ 10 puncte din oficiu.
pentru informatii suplimentare intra pe site-ul academiei: www.academiadepolitie.ro sau poti sa-mi trimit un mesaj privat.succes!