| Voluntar a întrebat:

Proful de informatica pana sa se termine ora ne-a dat sa facem un program : Scrieti un program care afiseaza suma si produsul primelor 10 numere naturale. Va rog, ajutati-ma. Sa stiti ca nu sunt puturoasa, dar chiar nu stiu cum sa o fac, pentru ca nu am facut in clasa nici un exemplu sau ceva asemanator si dansul a spus ca ne va pune nota ora urmatoare. Va ro gajutati-ma, am nevoie de ajutorul vostru! Funda!big grin (apropo, dansul ne-a si explicat ceva, dar nu am inteles nimic si nu am putut sa-i spun sa imi explice din nou, pentru ca deja plecase, deoarece avea o treabacrying) Multumesc!big grin

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Iti cere pseudocod sau program efectiv?
Daca e pseudocod faci asa:
suma=0; produs=1;
pentru i de la 1 la 10 efectueaza
suma=suma+i
produsul=produsul*i

afisare suma
afisare produs

Daca vrea program, ai aici algoritmulsadin C++)

int suma, produs, i;
suma=0;
produs=1;
for (i=1; i

6 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Se pare ca efectiv nu pot sa-ti scriu codul in C++.

| Voluntar explică:

Mda...oricum multumesc tuturor!

| KnifeWrench a răspuns:

Foloseste-ti creativitatea de care ai dat dovada cand ti-ai ales numele de utilizator si sunt sigur ca vei rezolva usor si problema la informatica!

| didiDia a răspuns (pentru KnifeWrench):

Genial raspuns! Ti-am dat 3 voturi pozitive pentru asta!

| KnifeWrench a răspuns (pentru didiDia):

Multumesc!

| didiDia a răspuns (pentru KnifeWrench):

Macar ai inteles? Cod nu pot sa-ti scriu ca nu ma lasa TPU.