| Hieer a întrebat:

Bună,

Propoziția: Mă rog să vină și ea. este subiectivă sau completivă indirectă? Eu zic subiectivă. Așa-i?

15 răspunsuri:
| BloodyDagger a răspuns:

De fapt sunt doua propozitii, o fraza mai bine zis. Vine cam asa: Ma rog/(1) sa vina si ea(2).

| BloodyDagger a răspuns:

Nu am mai facut exercitii la sintaxa frazei de mult timp. Sper sa nu ma insel. Cred ca e completiva indirecta. Repet: Posibil sa ma insel.

| Hieer explică (pentru BloodyDagger):

E Subiectivălaughing Mersi!

| BloodyDagger a răspuns:

Subiectiva nu are cum sa fie. De aia am zis "cred ca e completiva indirecta". Daca era subiectiva tinea locul unui subiect, iar in cazul tau in niciun caz nu. Acuma na...fa cum vrei.

| HellyBoy a răspuns:

Intrebarea corecta este,, Cu ce scop ma rog?''.Si raspunde,, ca sa vina si ea''.Nu este completiva indirecta, iar subiectiva nu e nici atat.

| Hieer explică (pentru HellyBoy):

Este subiectivă cu verb impersonal reflexiv cu pronume în cazul Ac.

| HellyBoy a răspuns (pentru Hieer):

Verbul a se ruga este reflexiv PERSONAL, deoarece poate fi conjugat.Eu ma rog, tu te rogi, el se roagă etc.Astfel, acesta nu cere subiectiva.

| Hieer explică (pentru HellyBoy):

Este subiectivărolling on the floor. Nu te mai contrazice cu mine.

| HellyBoy a răspuns (pentru Hieer):

Nu este subiectiva.Intreaba orice profesor competent de romana si o sa vezi.

| Hieer explică (pentru HellyBoy):

Mă doare că n-ai reușit la examen. - ăsta e un exemplu de pe wikipedia

| HellyBoy a răspuns (pentru Hieer):

Ce legătură are exemplul tău cu fraza data aici?

| Hieer explică (pentru HellyBoy):

E cam același verb

| VivianaVivi a răspuns:

Este completiva indirecta. Nu are cum sa fie subiectiva intrucat prima propozitie are deja subiect subînteles: EU ma rog. Ce va invata copii la scoala?

| VivianaVivi a răspuns:

Propozitia nu este subiectiva sub nicio forma. Ti se pare ca raspunde la intrebarea cine sau ce? Gramatica nu se invata pur si simplu pe de rost, trebuie si sa iti mai folosesti logica putin.