| georgianadaniela26 a întrebat:

Buna!
Puteti sa imi spuneti, va rog, ce materii se predau la facultatea de geografia turismului? Si ce profesii poti avea dupa terminarea acesteia? Multumesc!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai hai sa vedem ce zice internetul :D

https://www.optiuni.ro/specializations/2577

Aici vad, daca dau pe ramura "Cursuri" imi zice pe anii, ce materii se fac.
Dar hai sa le scriu si aici sa fie frumos:
- anul 1: Topografie; Geografie fizică generală; Meteorologie; Hidrologie (generală şi ape subterane); Geografie economică; Oceanografie; Geografia mărilor și oceanelor; Geografia turismului; Discipline complementare (Informatică, Geologie generală, Limba străină, Educație fizică, Practică suplimentară); Aplicație practică; Cartografie; Geografie umană generală; Climatologie; Hidrologie (potamologie şi limnologie); Geografia Mării Negre; Geografia activităților industriale; Geografia resurselor naturale; Discipline complementare.

- anul 2: Geomorfologie generală; Biogeografie; Biomuri continentale; Geografia populaţiei; Geografie Regională – Europa; Geografie politică; Macrostructuri politico – teritoriale; Economie generală; Regiuni geografice și turistice ale lumii; Zone și regiuni turistice mondiale; Etnografie; Discipline complementare (Legislație în turism, Limbă străină, Educație fizică, Practică suplimentară); Practică profesională; Geomorfologie aplicată; Geoturism; Geografia solurilor; Pedologie; Geografia așezărilor umane; Toponimie; Evaluarea resurselor turistice; Potențial turistic general; Sisteme teritoriale și planificare în turism; Europa multiculturală; Diferențieri socio-culturale în Europa; Turism cultural; Geografia sănătății și serviciilor sanitare; Discipline complementare (Limbă străină, Educație fizică, Practică suplimentară);

- anul3: Geografia fizică a României (morfostructură și relief); Geografia polulației și așezărilor României; Geografie regională – Carpați și Subcarpații României; Mari regiuni geografice ale României: Carpații și Subcarpații; Geografie socială; Geografie rurală; Economia turismului
Analiza macro-economică în turism; Unități turistico geografice în România; Zone turistice naturale în România; Turism rural; Managementul turistic al spațiului rural; Management și turism; Politici promoționale în turism; Promovarea produselor turistice; Tehnici de ghid și însoțitor de grup v; Geografia serviciilor; Discipline complementare (Practică suplimentară, Limba străină, Tehnici de prim ajutor); Practică în vederea elaborării lucrării de licență; Geografia fizică a României (climă, ape, vegetație, soluri); Geografia economică a României; Geografie regională a României (Dealurile, podișurile și câmpiile); Mari regiuni geografice ale României: Dealurile, podișurile și câmpiile; Geografie culturală; Geografie urbană; Patrimoniul turistic al României; Montanologie și turism montan; Geomorfosituri; Turism urban; Managementul turistic al spațiului urban; Marketing în turism; Organizarea spațiului turistic; Amenajări turistice; Ecoturism; Tehnici de ghid și însoțitor de grup; Aplicații GIS în turism; Discipline complementare (Limba străină, Tehnici de evaluarea riscului).

Acestea ar fi pentru facultatea din Bucuresti, in cadul Universitatii din Bucuresti. Pe langa asta, ar trebui sa stii ca nu se numesc chiar materii, acestea sunt niste domenii de studiu superioare, cursuri. Acestea pot sa studieze mai multe puncte comune (pe langa geografe). Fiecare an o sa fie impartit in semestre. Posibil sa nu fie asa de multe materii, aceastea fiind impartite poate pe mai multe ramure, deci sa nu te sperii.

A... si cursurile difera de la facultate la facultate (la nivel de structura, mod de abordare si compozitie oarecum), respectiv universitate la universitate. Nu o sa gasesti aceleasi cursuri peste tot in tara (desi nu stiu alte facultati in acest domeniu). Dar o sa observi ca toate au anumite puncte comune.

Bafta sa ai in continuare! ^_^

| danbnz a răspuns (pentru DoarBogdan):

"Hai sa vedem ce zice internet... "
Bravo, da-i mura-n gura...
Asta putea sa faca si singura dar e cucoana mare lenea.

| DoarBogdan a răspuns (pentru danbnz):

Corect laughing
Sper ca am mustrat-o. Referitor la faptul ca am dat copy-paste... nu m-a deranjat. 10 secunde a fost suficient.

| sabin89 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Răspuns incomplet. Mai trebuia: ce poate profesa după terminare. Ia mai caută pe internet.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sabin89):

Corect. Aia nu am vrut sa mai caut ^_^

| georgianadaniela26 explică (pentru danbnz):

Nu-i vorba de lene. Chiar am cautat de foarte multe ori, dar nu am gasit. Am vrut sa stiu la geografia turismului, in mod special. Banuiam ca se va gasi cineva care trebuie sa comenteze ceva negativ, pentru ca asta este comunitatea.

| georgianadaniela26 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc mult

| DoarBogdan a răspuns (pentru georgianadaniela26):

Cu placere ^_^

| danbnz a răspuns (pentru georgianadaniela26):

Daca specificai ca ai cautat dar nu ai gasit nu mai comentam ci cautam un raspuns la intrebarea ta.
La ce intrebari sunt aici ai crede ca pentru unii google e baubau si nu trebuie bagat in seama.
Sorry, my bad... din inertie te-am bagat in aceiasi categorie.