| bbb111 a întrebat:

puteti sa-mi explicati egalarea reactiilor chimice? Va rog frumos

1 răspuns:
| Adytzu16 a răspuns:

În cursul reacţiilor chimice, masa produşilor de reacţie trebuie sa fie egală cu masa reactanţilor.
Pai, in primul rand, scrii reactia. apoi, verifici cati atomi de C, sa zicem, ai in partea stanga si tot atatia trebuie sa ai si in dreapta. Daca nu sunt tot atatia, afli cel mai mic multiplu comun al celor doua numere si pui in fata substantei care contine C un 3, un doi, depinde. ca sa iti dea tot atat cat ai si in dreapta. Daca atomul respectiv apare in mai multe substante faci adunari, adica la prima pui de exemplu 2 si la cealalta nimic, dar lucrul asta trebuie sa il faci cu fiecare atom in parte. Nu e chiar atat de greu.