| iuliasm a întrebat:

Puteti va rog sa imi explicati si mie diatezele verbelor?

1 răspuns:
| ladybug238 a răspuns:

Diateza=relatia dintre subiectul gramatical si obiectul care o suporta

1. diateza activa- subiectul face actiunea
ex. copilul canta un cantec.(copilul face actiunea)

2. diateza pasiva-subiectul suporta actiunea facuta de altcineva
verbele la diat. pasiva se construiesc cu auxiliarul ''a fi''+participiul vb de conjugat care se acorda cu subiectul
ex. planta este udata de catre copii. (planta suporta actiunea facuta de copii) ''de catre copii'' raspunde la intrebarea ''de catre cine?/de catre ce?'' pusa subiectului, deci are rol de complement de agent.
ai grija sa nu confunzi predicatul nominal cu vb. la diateza pasiva. chiar daca nu apare complementul de agent, tu pune intrebarea pentru el ca sa fii sigur
ex: copilul este inteligent. (de catre cine?/de catre ce?) -nu exista raspuns la intrebare deci este o insusire subiectiva
campul a fost cultivat cu porumb (de catre cine?) se subintelege ca a fost cultivat de catre cineva.

3. diateza reflexiva- subiectul face actiunea si tot el o suporta
-se construieste cu pronumele reflexiv, atat in acuzativ cat si in dativ
ex de verbe: a se baza, a se gandi, a se hotari, a-si inchipui,...
-eu ma gandesc la vacanta. -aici este la diateza reflexiva pentru ca nu poate fi inlocuit cu alt pronume reflexiv
-el se duce- pronumele ''se'' este complement direct aici deoarece raspunde la intrebarea ''pe cine duce''
si raspunsul este ''pe sine se''si poate fi inlocuit cu pronumele ''o'' sau ''il''

4. verbele active pronominale=verbele la diateza activa, insotite de pronume reflexiv, care indeplineste separat functia sintactica.
ex. ea isi spune ca nu s-a descurcat la test.- pronumele ''isi'' poate fi inlocuit cu ''ii'' deci este complement direct, iar vb ''spune'' este la diateza activa