| antooo08 a întrebat:

s-a introdus legea aceea adica clasa a 9-a sa se faca in generala iar la liceu sa fie clasele 10-12? eu sunt a 7-a acum. o sa fac clasa a 9-a tot la generala sau se aplica legea la celelalte generatiistraight face?

11 răspunsuri:
| Blosssom a răspuns:

Daca esti clasa a VII a cu siguranta vei absolvi gimnaziul in clasa a VIII a. Secretarul general al MECI a declarat ca asta va dura cativa ani pana se va pune in aplicare... dar ne putem astepta la orice.

| cevazacelamineintorace a răspuns:

Legea o sa fie valabila pentru cei care sunt acum in clasa a cincea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am auzit, si sincer sper ca nu va fi asa worried tot a 7-a sunt, si vreau sa scap de teze/teste/etc si sa intru la liceul mult dorit mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt a6a sad
eu fac clasa a9a in generala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sar putea sa facem a 9a in generala din pacate si dam si examen

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, prezent la dezbateri, a sustinut, insa, varianta Guvernului, aratand ca aceasta este "o masura fundamentala" si ca trecerea clasei a IX-a la gimnaziu este prevazuta pentru elevii care incep in acest an clasa a V-a. Funeriu a precizat ca varianta Guvernului prevede un ciclu primar de 5 ani (prin includerea clasei pregatitoare), 5 ani - ciclul gimnazial (prin includerea clasei a IX-a) si 3 ani cel liceal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey`! eu sunt cls 8a.sh sper [din thoot sufletul]. sa nu se aplice legea asta.cu generala pana in clasa. 9a phbbbbt [macar pana termin eu 8a.] ce stiti? se va aplica anul acesta?phbbbbt[:yawn]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cei din clasa 5 vor face si clasa a 9

| maya202 a răspuns:

Nu se aplic doar la cei care trec acum a 4-abig grin

| emdy09 a răspuns:

Am auzit dar nu sunt sigura ca generatia noastra ( ca si eu sunt tot a7 a ca nu facem clasa a 9 a in genereala si o fac cei care trec acum clasa a 5 ahappy... cam atat stiu happy