| Diana889333 a întrebat:

~Scuzati categoria~ Stie cineva definitia termenului muzical de "Opera romantica"?

2 răspunsuri:
| RichAmberRae a răspuns:

"Romantismul: muzică şi societate. Romantismul se defineşte în mare parte ca reacţie la
secolul Luminilor. Refuzându-şi condiţia de rotiţă a lumii, omul romantic devine centrul unui
univers misterios şi specific. Eul se afirmă: în manifestările sale extreme, conduce la crearea
de opere exprimând bucurii şi nelinişti, speranţe şi revolte, dar şi la alinarea sau nimicirea
creatorului, prin nebunie sau sinucidere. Romantismul a zdruncinat din temelii literatura
înaintea muzicii sau a picturii Rolul de precursor jucat de Germania în a doua jumătate a
secolului al XVIII-lea este incontestabil"
• Opera, categorie muzicală definită pentru prima dată în Italia la inceputul
barocului (dupa 1600), deşi variaţiunile pe această temă au fost multe şi variate,
5 liniile principale au rămas în mod remarcabil nemodificate. Opera reprezintă o
lucrare dramatico-muzicală, al carei text este în întregime cântat. Opera începe cu
o uvertură sau preludiu care prezintă cadrul lucrării şi chiar o parte din cele mai
importante teme care vor fi dezvoltate ulterior. Sub acompaniament orchestral
interpreţii îmbină arta scenică cu cea vocală, corurile şi baletul completează uneori
partitura, acţiunea este împartita în acte şi scene.