| sweetys a întrebat:

Buna! Se poate sa schimbi banii (moneda straina in lei)la BNR? Mi-a zis cineva ca au cel mai bun curs valutar, dar mie imi da cu virgula, ori sunt eu pe alta planeta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, BNR nu este banca comerciala si cursul BNR este stabilit in functie de toate vanzarile si cumpararile de pe piata bancara.
Toate bancile si casele de schimb se orienteaza dupa cursul BNR dar vand valuta mai scump si cumpara valuta mai ieftin decat cursul BNR.
Pentru a afla cel mai bun curs de vanzare va trebui sa te uiti la nanca sau casa de schimb valutare care plateste cel mai bine.

| MistarGoGu a răspuns:

Cursul BNR este DOAR informativ! Real cursul este stabilit " de piață " adică de clienți! Cei ce vând sau cumpăra! La fel ca la acțiuni emise de companii *( S.A ) societăți pe acțiuni! Banii sunt o marfa! Hârtii sau plastic tipărit!

| ninuku a răspuns:

BNR stabileste cursu valutar dar nu face operatiuni de schimbare.