| Babagskwvsi a întrebat:

Bună seara! anul acesta am intrat la facultate la ID. Mi s-a precizat ca pot aduce actele în original și în toamnă. Am înțeles ca diploma se retine la facultate. La anul vreau sa ma înscriu la titularizare însă știți ca este necesară diploma în original. O pot înlocui cu o adeverință de la facultate?

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă te referi la diploma de bacalaureat - da se reține la facultate. La titularizare te poți înscrie doar dacă ești absolventă de liceu pedagogic și nu se cere originalul ci o copie legalizată. Poți să-ți faci copii legalizate de acum.

| Furnicuta000 a răspuns:

Diploma se retine la facultate pe toata perioada in care esti studenta dar ea se poate imprumuta in cazul in care ai nevoie. Majoritatea facultatilor ti-o imprumuta pentru o zi, se poate sa o iei si pentru 2 zile daca te rogi de secretare mai ales ca e pentru un motiv asa important cum e examenul de titularizare deci stai linistita ca daca faci o cerere pe propria raspundere ca le-o aduci inapoi o sa ti-o dea