| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. As vrea sa-mi clarificati, daca puteti, unele din nelamuririle mele. Preferabil sfaturi de la cei care sunt destul de documentati in legatura cu ce va voi intreba.
O sa incep prin a va spune ca la mine in localitate este un singur liceu, vai de capul lui, cu numai 2 profile calumea : filologie si mate-info. Restul sunt varza. Eu de mica am fost pasionata de medicina, in special de medicina dentara, si ma incapatanez sa urmez facultatea de stomatologie in Cluj. Una din probleme ar fi ca eu voi intra la profilul mate-info, pentru ca parintii mei nu ma lasa sa fac naveta in alta localitate unde ar fi profilul Stiinte ale Naturii, ceea ce mi-ar trebui de fapt. Si nu stiu cum voi face fata. Am citit o gramada de chestii despre aceasta facultate si am auzit ca nu e tocmai usoara, + ca voi da examen din biologie, chimie parca si fizica? Asta ar insemna sa merg la meditatii, nu-i asa? Chiar daca sunt doar clasa a 8-a, ma gandesc mult la ce o sa fac in viata si sincer ma sperie gandul ca voi sta 6 ani sa invat 3 materii care sunt supergrele, dupa parerea mea. Nu stiu daca o sa fac fata si de aceea am alte intrebari : Ce capitole /parti ale biologiei/chimiei/fizicii sunt necesare pentru stomatologie? Ce invatam acum in ciclurile gimnaziale sunt folositoare sau le invat degeaba? Cum ar trebui sa ma orientez? Va multumesc.

1 răspuns:
| Andrei258 a răspuns:

Da se poate intra si de la mate info la medicina toate specializarile accesati http://www.umfcluj.ro/......temmed2014 aici gasiti tematicile pentru concurs la biologie si chimie mult succes