| andrei1237 a întrebat:

Conform citatului lui Tacit care afirma ca,,,Conducatorii sunt muritori, pe cand tara-i vesnica" ar putea fi tara muritoare si conducatorii vesnici?

2 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Veşnici la propriu nu. La figurat, în sensul că au făcut vreo faptă pentru care să fie amintiţi, da. Nici ţările nu sunt veşnice. Doar mai longevive ca oamenii.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Tara nu are cum as fie muritoare fiindca s-a pastrat de multi ani.so conducatori vesnici s-ar putea inca nu stim secretele care nu s-au deslusit