| Flav a întrebat:

Doresc sa va impartasesc doua link-uri ce va vor fi foarte de util in viitor.
http://www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.htm l
Sunt imagini din momentul respectiv. Puteti vedea live din diferite locatii ale Romaniei, din cele mai importante orase sau de pe partiile de la munte. Astfel, omul care doreste un weekend la munte, se poate informa de aici si vede cu ochisorii lui despre ce e vorba, daca partia e buna, daca e populata, etc. Imaginile sunt reale, filmate live iar daca aveti si-un Internet bun, o sa vedeti ce se petrece in acelasi timp in locatiile prezentate de site.
Al doilea link:
http://www.norc.ro/street-view/
Are imagini din toata Romania, din cel mai mic coltisor al ei. Puteti scrie sus orasul in care va aflati, strada si veti avea imagini cu strada pe care locuiti. Puteti sa va vedeti balconul, masina din parcare, locurile copilariei, depinde si de zona in care locuiti. Mi se pare al naibii de interesant si cred ca aceste site-uri ne sunt de real folos. Putem vedea de inainte locul unde urmeaza sa ne ducem, vizualizam de inainte cladirea unde avem un interviu sau o treaba personala, cand plecam in concediu putem vedea fix la ce distanta e de partie, mare, munte, centru si etc. Putem lua repere, gasi rapid farmacii, firme, locuri unde trebuie sa ajungem dar mergem initial in necunoscut. O amica de-a mea, chiar s-a vazut intr-una din imagini.:) Putem vedea locurile unde locuiesc diversi prieteni de-ai nostri, vechi locatii unde am fost sau am dori ajunge, putem face o gramada de lucruri.
Ca sa pun si-o intrebare,( sa nu mi-o stearga sefa, desi e duminica, iau toate marjele de precautie:) ) pe langa toate avantajele de care dispunem prin aceste mijloace, nu suntem oare din ce in ce mai controlati? Nu ni se limiteaza si dozajul de libertate? Sa ne bucuram ca, in zilele noastre, putem fi informati prin diverse mijloace fara a fi nevoie sa ne deplasam sau sa cheltuim? Unde va ajunge acest Internet? Ce astfel de site-uri folositoare mai cunoasteti, pentru a usura munca omului cu diverse lucruri sociale?

6 răspunsuri:
| dydy21 a răspuns:

Wow! foarte interesant... imi plac si cred ca ma voi folosi mult de ele... mersi mult >big grin

| funnymantm a răspuns:

Bai ce chestie. am avut ideea asta cu street-view cand aveam 16 17 ani, numa ca sub forma de joc. m-am ofticat o leaca tongue oricum fain. hehe pot sa ma duc la mare de acasa laughing) ma duc sa ma plimb pe faleza tongue poate gasesc niste gagici laughing.
Da. raspuns la intrebare:
pei da ai dreptate. omul sta din ce in ce mai mult in casa, mai ales copii din generatie de tranzitie (cei din 89 incoa)
Este intr-adevar un mare pacat ca se intampla asta. eu personal nu am mai fost pe munte din vara, SI TOTUSI, eu stau la munte laughing
pei alte site-uri nu stiu, in afara de google map.

foarte faine site-urile. multumim ca le-ai impartasit cu noi.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Flav iti multumesc ft mult pentru aceste site-uri. datorita lor am reusit sa revad toate locurile dragi, locurile in care am copilarit, pana si strazile pe care ma jucam. locuri de care imi este foarte dor. inca o data iti multumesc ft mult pe minunata idee si pentru aceasta postare. iti doresc o zi cat mai frumoasa!

| Lawrence a răspuns:

Nota 10 foarte fain

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flav multumesc ft mult pentru aceste site-uri, am reusit sa vad locurile in care am copilarit, strazile pe care ma jucam si toate acele locuri care imi sunt atat de dragi si imi lispsesc cu desavarsire sad. tin sa iti multumesc inca o data pentru minunata ta postare. o zi cat mai mai frumoasa iti doresc!
ps-vezi?! nu am smiley-uri...winking (unu nu se pune )

| mariaale a răspuns:

Mi se pare intresante happy