| Diana9878 a întrebat:

In prezent urmez o facultate din cadrul Universitatii din Bucuresti, anul I ( buget).
Vreau sa ma retrag pentru a ma inscrie in vara la o alta facultate. Ce trebuie sa fac?
Mentionez faptul ca primesc bursa de studiu. Daca renunt la aceasta facultate, sunt nevoita sa o restitui?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, nu trebuie s-o dai inapoi.
Te duci la secretariat si spui ca vrei sa-ti retragi dosarul iar doamnele acelea iti vor zice ce trebuie sa faci. Iar la cealalta te inscrii pur si simplu cum te-ai inscris si la prima dar cred ca trebuie sa mentionezi ca ai mai facut un an la o alta facultate. Am auzit, sper totusi sa nu fie adevarat, ca daca faci si macar un semestru la o facultate, te retragi si te duci la alta, platesti taxa in toti anii universitari indiferent ca ai avea medie sa intri la buget,

| RobertMoon a răspuns:

Pentru a te retrage trebuie sa faci o cerere scrisă pe care o vei primii de la secretariat, așa este la orice facultate, iar despre bursă nu cred că te vor pune sa o restitui.

| minrest a răspuns:

DACA la a doua facultate vei fi admisa tot la buget, va trebui sa platesti anul efectuat la facultatea actuala. Iar bursa e de merit, nu? NU trebuie sa o returnezi.