| AllanClare a întrebat:

Buna seara.Pentru primirea bursei de studiu,dupa finalizarea anilor petrecuti in universitate,este necesara profesarea intr-un domeniu al invatamantului conform cu specializarea studiata?
Sunt la Universitatea Bucuresti, anul 1.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Solicitarea si acordarea unei burse de studiu obisnuite NU este conditionata de o astfel de obligatie ---poti face ce doresti dupa incheierea studiilor universitare( chiar sa stai,"sa tragi mata de coada"!)
Altfel sta treaba daca soliciti o bursa de studiu pentru studentii CU DOMICILIUL IN MEDIUL RURAL. Daca o ceri, va trebui sa semnezi un contract prin care te obligi, ca dupa terminarea studiilor, sa profesezi in invatamantul rural in specialitatea pentru care te-ai pregatit, pentru o perioada cel putin egala cu durata studiilor. Vezi, in metodologie, conditiile de acordare :http://www.unibuc.ro/......5-2016.pdf

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Bursa de studiu e ca sa studiezi, gandeste-te ca majoritatea inginerilor nu se pot face profesori de scoala generala sau liceu, ei ce sa mai faca?