| MihaelaVicki a întrebat:

Buna seara.

Sper sa ma poată lămuri și pe mine cineva… după ce urmezi facultatea de pedagogie a învățământului primar și preșcolar, dai examen de repartizare și alegi tu ce vrei sa fii, respectiv educator sau invatator? Sau e in funcție de postul pe care îl primesti? (in ideea in care găsești post doar pe educator sau doar pe învățător). A doua întrebare ar fi legată de partea salarială. Care este salariul unui educator/invatator debutant? Ținând cont ca are doar diploma de licența, momentan. Exista undeva o grila de salarizare?

Va mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna,

Mici sanse pentru a primii raspunsuri corecte aici.
Nu stiu daca urmeaza sa intri la liceu, sau esti la liceu, sau ai terminat liceul insa cred ca indicat e sa intrebi dirigintele sau sa te interesezi pe grupuri Facebook, pe Google sau Youtube despre o comunitate de educatori / invatatori sau ceva asemanator pentru ca cineva capabil sa iti ofere raspunsuri corecte si sfaturi esentiale.

| Mavni a răspuns:

Cum spune si @Sophieka, nu cred ca ai absolvit deja facultatea.
Pentru ca eu stiu (daca nu s-a schimbat ceva intre timp) ca la facultate alegi daca sa fii educator sau invatator. Nu dupa ce dai "examen de repartizare". Si chiar asa, dai exament pentru un post, nu examen general "de intrare".

| MihaelaVicki explică (pentru Mavni):

Am absolvit deja o facultate. Tocmai din acest motiv și am venit cu întrebările acestea, nu îmi este clar când și cum devii educator/invatator, ținând cont ca facultatea îți oferă dubla specializare.