| Iustin15 a întrebat:

Sunt la facultate si pe primul semestru nu am nici o prezenta la seminarii iar de saptamana viitoare intru in sesiune. Am sanse sa mai trec anul? Sau sunt declarat repetent? Taxa trebuie platita maine iar eu nu am nici un ban.

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Foarte dificila e situatia ta. Mergi maine si vorbeste cu decanul si vedeti daca se poate rezolva ceva. In mare parte, esti exmatriculat, insa incearca si treaba asta. Poate e binevoitor si poate veti gasi o solutie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Discuti cu fiecare profesor in parte ce trebuie sa faci sa intri in examene... unii iti vor permite si cu absente (desi ma indoiesc), atii iti vor spune cand poti reface laboratoarele, unii te vor pune sa platesti seminariile samd. depinde de facultate si de profesori, desi situatia ta nu pare prea fericita

| Raducons a răspuns:

De obicei nu se intra in examen fara prezenta la seminarii, si daca nu platesti taxa este posibil sa fii exmatriculat, intreaba si vezi ce zic, macar sa stie ca te-ai interesat si poate te amana o perioada.
Depinde acum si la ce materie este seminariul, daca e la engleza poate dai examenul totusi.

| Raniaa a răspuns:

Cu multa cafea, ambitie si multe rugaciuni ridicate tuturor zeitatilor existente, poti trece. Apuca-te serios de invatat!

| JackR a răspuns (pentru Raniaa):

Daca prezenta la seminarii este obligatorie (si la unele facultati este!), nu trece nici daca sta in cap si canta "Waltzing Matilda" pe doua voci.

| Raniaa a răspuns (pentru JackR):

Depinde de facultate. rolling eyes

| GabrielaStana540 a răspuns:

Da ramai repetent, mai da si tu pe la ore, Bafta! laughing