| TomaCristian1996 a întrebat:

Buna seara TPU. Am un an liber in fata. Intrebarea mea este daca reusesc in acest timp sa invat pentru medicina si cat timp ar trebui sa dedic zilnic. E o decizie importanta, simt ca acolo vreau sa merg dar imi e frica sa pierd sute de ore si sa nu intru la buget. ( la taxa nici nu se pune problema ). Intrebarea mea e, cat ar trebui sa invat zilnic daca vreau sa reusesc garantat?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un an e cam putin pentru a invata pentru medicina. Insa daca in liceu ai invatat mereu de 10 chimia si biologia si esti dispus sa investesti macar 14 ore pe zi, in fiecare zi, s-ar putea sa reusesti.

| TomaCristian1996 explică (pentru Brigaela):

14 ore nu e cam exagerat zis?

| Brigaela a răspuns (pentru TomaCristian1996):

Nu pentru medicina. In general, se invata cam doi ani si jumatate pentru admiterea la medicina, tu vrei intr-un an sa reusesti la buget. Eu m-am apucat de invatat la sfarsitul clasei a zecea. In vacante invatam 6-7 ore pe zi, in zilele de scoala 2-3 ore. In clasa a douasprezecea (deci cand mai aveam cam un an), invatam strict pentru admitere cam 4 ore in zilele de scoala si cam 14 ore sambetele, duminicile si in vacante. Ulterior ritmul asta mi-a fost folositor, la medicina este mult de invatat, in sesiuni poti ajunge lejer la 18 ore pe zi, iar in afara sesiunilor, ritmul este (invatat + mers la facultate) de minim 14 ore pe zi (inclusiv sambete si duminici)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Unii memoreaza mai rapid, altii mai greu, depinde, am avut pe cineva in familie care citea o data si tinea minte.Eu tineam greu de era sa memorez.
Nu stiu sa iti raspund la intrebare,dar daca e cineva la medicina si are cont aici,probabil o sa-ti raspunda.
Am vorbit cu medici si mi-au spus ca daca nu le placea ceea ce fac,nu reuseau,o fata,fosta cunostinta mi-a spus ca se apuca de plans ca era prea mult si credea ca nu face fata, etc.
Depinde de tine, oricum nu e usor, dar daca iti place si te ajuta capul(memorezi si intelegi relativ ok, se poate).
Eu iti urez multa bafta oricum.
O seara frumoasa happy

| TomaCristian1996 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea m-ai ajutat. Stiu cu memorarea... Eu doar vreau sa aflu opinia altor studenti la medicina, prin ce au trecut sa ajunga acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TomaCristian1996):

Stiu ca nu, am zis ce stiam eu despre, am avut intentie buna big grin