| Flllaaa a întrebat:

Buna seara, TPU.
Dupa parerea voastra este gresit sa-ti faci tema aici? Va rog sa va argumentati opinia. Eu cred ca e frumos sa ni se mai faca si noua tema aici, pentru ca sunt multe teme dupa cum stiti si la fel de multe ore de petrecut la scoala (care ne obosesc si obosindu-ne, ne impiedica sa ne mai facem toate temele). E destul de greu sa ne facem chiar toate temele singuri, aproape imposibil pentru mine ( si pentru multi altii, presupun). De asta cred ca ne-ar fi de mare ajutor ca vreo 40% din teme sa nu mai fim nevoiti sa ni le facem noi!

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă nici cu google, care va oferă totul gata mestecat într-o fracţiune de secundă, nu puteţi, e deja nu doar lene, ci şi nesimţire.

Imaginează-ţi cum ar fi fără internet şi crede-mă, acum câţiva ani existau elevi eminenţi şi în aceste condiţii. Ei cum de au putut şi nu s-au victimizat?

Ideea cu temele e să rămâi cu ceva în cap. Cu ce ai vrea să rămâi, dacă ţi le fac alţii?

| Flllaaa explică (pentru NOname):

Ar fi foarte greu fara internet. Si eu nu am spus ca vreau sa raman cu ceva din faptul ca-mi fac temele, oricum nu toate sunt importante si mi-ar placea ca pe acelea pe care le consider mai putin importante sa le iau gata facute. Temele nici nu mi le fac, doar ca daca s-ar face aici, as scapa de problemele de la scoala legate de acestea si tot as mai ramane cu ceva in cap citind si copiind tema, decat daca nici nu m-as uita la ea!

| NOname a răspuns (pentru Flllaaa):

Şi ce propui? Să nu-ţi faci temele în continuare şi să ţi le facă altcineva? Este mai bine ca profesorii să ştie care ţi-e adevăratul nivel şi să rămâi repetentă (ori de câte ori e nevoie), decât să treci prin şcoală pe spatele alcuiva, ca apoi să pici Bac-ul, când de recuperat va fi mult prea târziu.

În orice caz, temele sunt interzise şi de regulamentul site-ului, aşa că propunerea ta este inacceptabilă din mai multe puncte de vedere.

Ambiţionează-te şi fă-ţi temele singură!
Este spre binele tău.

| Flllaaa explică (pentru NOname):

Cam asta propun, ca unele teme sa nu mi le mai fac! Profesorii mei oricum nu mi-ar retine nivelul (pentru ca nu am un nivel asa cum il vor ei) si nici nu-i intereseaza persoana mea, ei doar isi predau lectiile cand au chef, cand nu au ne facem rezumate din carte. In plus, nu cred ca e cazul sa ramai repetent doar pentru ca nu-ti faci temele, exista si elevi care si le fac (ajutati sau nu) si tot nu raman cu ceva din ele, dar vai ei trebuie rasplatiti pentru munca si din astea!
Ai si tu dreptatea ta, trebuie sa imi fac temele pentru ca in scoala nu conteaza decat temele, notele, cunostintele acumulate si un fel de respect pe care trebuie sa-l aplicam chiar daca nu-l simtim! Nu si noi si ce simtim noi!

| NOname a răspuns (pentru Flllaaa):

Nu pari o persoană lipsită de inteligenţă, ai coerenţă în exprimare, dar dacă nu o să-ţi faci temele, cum ai de gând să te descurci la teste, examene, în viaţă?
Încearcă să-ţi schimbi un pic mentalitatea şi să te motivezi. Nu tot ce înveţi acum îţi va folosi în viaţă, dar ai nevoie totuşi de o medie decentă, ca să-ţi poţi conţinua studiile. Ai nevoie de o bază şi chiar dacă sistemul de învăţământ românesc este foarte imperfect, tot este mai bun, decât nimic.

Iar temele te ajută să-ţi fixezi cunoştinţele pe care le prinzi în clasă.
Dacă ai un coeficient de inteligenţă mai ridicat, te-ai putea descurca şi fără ele, desigur, însă astfel îţi instalezi în caracter lenea şi iresponsabilitatea, care îţi vor pune piedici în viaţă; deci, vrei, nu vrei, încearcă să le faci (dar nu pe TPU).

| darrio2007 a răspuns:

Si in cap cu ce ramai daca gasesti tema moaca aici? Nu este corect ce vrei. Pune-ti mansarda la treaba si invata.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Slavă ţie, sfântă lene!

| Fatamuntilor a răspuns:

Pe vremea cand eram eu eleva nu exista internet.Se facea scoala si aveam de unde informa.
E adevrat ca nu ai de unde sa le stii pe toate.Dar voi aveti si mai mult de unde va informa(mai multe dictionare,carti de specialiate,internetul...
Nu mi se pare corect,sa iei nota pe munca altuia. Apoi daca pur si simplu,daca copii niste teme, tu ce ramai?
La teste, extemporale, examene, ce faci?
Daca iti organizezi bine timpul reusesti sa le faci pe toate!
Plus ca incalci regulamentul!

| Ichnat a răspuns:

Altii cum reusesc?winking