| Anonimul9393 a întrebat:

Buna seara TPU! ( O PROBLEMA CU LATINA ) : Stiti traducerea textului de la pagina 45 ( manual clasa a 8-a ) Textul se numeste "Histria Romanorum" si incepe asa : Romulus,filius rheae-silviae, romam condit.Multis bellis... va rog frumos dau funda!

Răspuns Câştigător
| Bbyw a răspuns:

Romulus, fiul Rheaei-Silvia, intemeiaza Roma. El sporeste granitele imperiului prin multe razboaie. Urmasii Romei poarta razboaie si extind granitele imperiului. Puternicii barbati romani poarta gloria Romei si prin straduinta lor, Roma devine cel mai vestit oras al lumii.Noi,ii admiram pe stramosii poporului nostru si-l laudam pe imparatul Traian pentru faptele sale faimoase.Noi ii ascultam pe profesorii nostri si invatam sa respectam istoria stramosilor romani. Traducerea este facuta de o profesoara, la clasa. big grin