| Anq209 a întrebat:

Buna,spuneți-mi niste reguli pentru elevi,E urgent!Fara glume prostesti,va rog.

Răspuns Câştigător
| Ina014 a răspuns:

- prezenţa la cursuri cu numai 15 minute mai devreme faţă de ora începerii programului, şi nunai târziu de 5 minute după ora de începere a cursurilor, oră
la care se vor încuia uşile de la intrare, întârziaţii vor intra în şcoală în pauza următoare;
- - elevii au obligatia sa poarte insigna cu însemnele scolii, nu se permite accesul elevilor în şcoală fără insignă.
- păstrează curăţenia în şcoală, curtea şcolii, puncte sanitare şi întreţine mobilierul în sălile de clasă.
- spaţiile de joacă în timpul pauzelor sunt : terenul de sport, curtea şcolii iar pe timp nefavorabil culoarele;
- să folosească numai scările şi uşa din spate, destinată lor.
-Nu se vor tolera acte de indisciplină, limbaj trivial, gesturi obscene, vulgarităţi, acţiuni agresive.
-Este interzis fumatul în şcoală, sau consumarea oricăror băuturi alcoolice sau droguri, arme albe, sprayuri lacrimogene sau paralizante. Comisia de disciplină, împreună cu dirigintele va sancţiona disciplinar cu amendă de până la un milion lei, orice abatere de la această prevedere. Suma achitată va intra în fondul comitetului de părinţi.
-Dreptul de reuniune se exercită în afara activităţilor şcolare numai cu aprobarea directorului şcolii la cererea motivată a grupului de iniţiativă. Ele vor fi avizate de dirigintele elevilor participanţi care vor asigura desfăşurarea normală a acestora. Este interzis elevilor de a zgâria, tăia, strica sau murdări localul şi mobilierul şcolii. Cei culpabili vor fi obligaţi să plătească stricăciunile, iar dacă vinovatul nu se cunoaşte, întregul colectiv din zonă răspunde material de stricăciunile provocate.
-este interzisă utilizarea telefoanelor celulare în timpul orelor de curs, al examenelor şi al concursurilor, elevilor care încalcă această prevedere li se vor consfica telefoanele;
-elevii şcolii vor avea o ţinută decentă şi un comportament civilizat în şcoală şi în afara acesteia,
Prin ţinută decentă se înţelege: lungimea fustelor 45-50 cm, tricourile să acopere ombilicul, să nu fie foarte decoltate, rupte sau transparente, pantalonii să nu fie mulaţi, rupţi, cu talia foarte joasă, unghiile să fie tăiate scurt şi să nu fie date cu ojă, părul să fie tuns decent şi să nu fie vopsit, este interzisă purtarea podoabelor (cercei lungi, inele, brăţări, mărgele), să vină cu echipament sportiv la orele de sport.
Prin comportament civilizat se înţelege: să salute personalul şcolii, să nu înjure în spaţiul şcolii şi în afara şcolii, să se poarte cuviincios cu personalul din şcoală şi din afara şcolii, să nu îmbrâncească ceilalţi elevi sau cadrele didactice, să răspundă respectuos când sunt întrebaţi, să nu mănânce seminţe în incinta şcolii, să nu arunce ambalajele în curtea şcolii, să nu mestece gumă sau să mănânce în timpul orelor, să participe la activităţileextracurriculare desfăşurate în şcoală.
-lansarea de anunţuri false cu privire la amplasarea unor materiale explozibile în perimetrul unităţii de învăţământ duce la sancţionarea elevilor;
În urma hotărârii luate de C. A., se interzice strict elevilor :
-să distrugă documente şcolare (carnete de note, cataloage) etc.
-să deterioreze bunurile din baza materială a şcolii, elevii care distrug bunurile şcolii le vor plăti.
-să posede şi să difuzeze materiale cu caracter obscen sau pornografic;
-elevii trebuie să utilizeze cu grijă manualele şcolare şi să le restituie în bună stare la sfârşitul anului şcolare;
-au obligaţia să poarte asupra lor carnetul de note, în permanenţă, şi să-l prezinte profesorului;
-elevii care săvârşesc fapte ce aduc atingere Regulamentului de Ordine interioară vor fi sancţionaţi după gravitatea faptei astfel:
-observaţie individuală şi mustrare în faţa clasei, mustrare scrisă;
- eliminare din şcoală, pe o perioadă de 3-5 zile când va efectua muncă socială în cadrul şcolii;
-mutarea disciplinară la o altă unitate de învăţământ, cu acceptul conducerii unităţii primitoare;
-elevilor li se scade nota la purtare conform metodologiei in vigoare(1punct la 10 absenţe);
-constatarea abaterii disciplinare se face prin referat, sesizare sau plângere formulate de persoane fizice sau juridice în care sunt descrise faptecare constituie abateri disciplinare şi se solicită conducerii unităţii de învăţământ luarea măsurilor disciplinare, document ce va fi înregistrat în registrul de intrări-ieşiri al şcolii.

| CutiePieMarzia a răspuns (pentru Ina014):

Răspunsul Câştigător e de fapt copiat...
#DOC Obligatiile si drepturile elevilor

8 răspunsuri:
| AndreeeexD a răspuns:

Buna! Uite aici cateva reguli de elev:
1.Toti pentru unul si unul pentru toti!
2.Sa pastreze curatetia in clasa.
3.Sa nu alerge prin clasa.
4.Nu ne jicnim unul pe altu!
5. Elevul de serviciu sta in clasa!
Sper sa-ti fie de folos!

| delia1999 a răspuns:

1.sa nu iese din curtea scolii

2. sa nu aduca seminte, droguri, snexuri la scoala

3. fara violente in scoli
big grin sper ca e okbig grin

| Anonymus5 a răspuns:

Elevii nu au voie sa arunce obiecte pe geam
Elevilor nu le este permis sa alerge pe hol
Elevii nu au voie cu telefon sau orice altceva pe care sa se joace sau sa butoneze in timpul orelor
Elevii nu au voie cu bauturi alcoolice, arme, seminte si droguri in scoala,
Multe altele...

| Sincerrrrrr a răspuns:

Prima regula pentru elevi...:Lasativa de scoala

| macsin a răspuns:

Nu au voie sa faca semne obscene in clasa
nu au voie sa se jicneasca
nu au voie sa arunce cu creta laughing

| Lavy99 a răspuns:

1.Păstrăm curăţenia în clasă!
2.Salutăm politicos!
3.Ne exprimăm dorinţele!
4.Scriem frumos şi ordonat!
5.Ne ajutăm la nevoie!
6.Ascultăm şi nu intrerupem când alţii vorbesc!
7.Suntem punctuali!
8.Ne facem temele zilnic!
9.Nu lovim sau jignim colegii sau alte persoane!
10.Nu alergăm prin clasă!
11. Avem tinută curată şi ingrijită!
12.Nu ne uităm rechizitele acasă!
13. Avem grijă de lucrurile din clasă!
14. Elevul de serviciu işi face datoria!
15.Nu ne aplecăm pe balustradă şi la fereastră!
16. Când se sună de oră, ne aşezăm în bancă!
17.La începerea cursurilor cântăm imnul şi spunem rugăciunea!
18.Nu ne uităm rechizitele acasă!
19.Lucrările /testele/dictările le dăm la semnat părinţilor!
20.Nu râdem de greşeala altuia!

| macsin a răspuns (pentru Lavy99):

Nici chiar asa laughing