| AntoniaOrman a întrebat:

Spuneti-mi va rog formulele la fizica care se invata in clasa a 6-a.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Țuchi1234 a răspuns:

Formulele care le înveți la fizică în clasa a 6-a sunt:
V (volumul, când se referă la măsurarea unei încăperi,spre exemplu,NU când se referă la o anumită cantitate) = delta d supra delta t
delta d (se scrie un triunghi micuț,care înseamnă delta, apoi litera d, DELTA D ÎNSEAMNĂ DISTANȚA) = V împărțit la delta t (TIMPUL)
ro (este un fel semn, care înseamnă DENSITATE) = m(masa) supra V (volumul)=împărțit la V
A (aria) pătratului=l ori l
A dreptunghiului=L ori l
A triunghiului=(B (baza) +latura) supra 2, totul înmulțit cu h (înălțimea)

Ecuația de mișcare:
x=V+delta t

Interacțiunea:
G(forța cu care pământul atrage corpurile) = m (masa corpului) ori g (accelerație gravitațională)

Forța deformatoare:
F (forța deformatoare) = K (coeficient de elasticitate) ori delta l (deformarea alungirii corpului)
m= ro ori V
Cam acestea sunt toate care se învață în clasa a 6-a