| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, si mie, cum e corect: Regulamentul de organizare si functionare a consiliului local sau Regulamentul de organizare si functionare al consiliului local? Ca peste tot vad varianta cu "a", dar nu mi se pare corecta.

4 răspunsuri:
| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Regulamentul de organizare si functionare al consiliului local

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Sau poti si fara laughing

| mihai69 a răspuns:

Este vorba despre *funcționarea C.L.*, nu despre al cui este regulamentul, deci corectă este varianta cu „a" - regulamentul de funcționare A C.L.

| sierra1 a răspuns:

1 e regulamentul consiliului local sau
2 e funcționarea consiliului local?

1 e al
2 e a